PROJELER
Üniversite Bursları

Üniversite Bursları

 

(Bir Işık da Siz Yakın) 

 

 

 

ÇYDD’nin kuruluşundan kısa bir süre sonra bir grup tıp fakültesi öğrencisiyle başlayan üniversite burslarımız kısa zamanda çoğalarak, “Bir Işık da Siz Yakın” adıyla büyük bir projeye dönüşmüştür. 1995 yılında 500 üniversite öğrencisine verilen burslarla başlayan projede, bugüne kadar  36.005 üniversite öğrencisi ÇYDD burslarıyla eğitimini tamamlamıştır.

 

Proje kapsamında bireysel ve kurumsal destekçilerimizin toplu burs vererek oluşturdukları projelerden örnekler:

Dr. Fazıl (Fadıl) Aykın & Şükrüye Aykın Bursu,  Dr. Fazil (Fadil) Aykın Haydarpasa Lisesi'nden 1938 yilinda ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'den 1945 yılında mezun olmuş, 1961 yılında göğüs hastalıkları ihtisasını tamamlamıştır. Türkiye için o yıllarda çok büyük sağlık problemlerinden olan sıtma ve verem ile müdacedelede görevli olarak 35 yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli yörelerinde görev yapmıştır. Çiftin anısına oğulları Turgut Aykın tarafından  20 öğrenciye burs verilmektedir.

 

 

•           Bahar Özçift Bilim ve Sanat Bursu: 2018 yılında bir trafik kazasında hayatını yitiren Gaziantep Bahçeşehir Koleji 8. Sınıf "Onur" öğrencisi Bahar Özçift’in adını yaşatmak için 10 öğrenciye burs verilmektedir.

•            Hayriye Karataş Mardinli Kızlar Projesi : Zafer Karataş'ın sahibi olduğu 3-D BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DANIŞMANLIK ve TEKNİK SERVİS A.Ş. nin sponsorluğunda bu proje kapsamında 15 kız öğrenci MERİT İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.  10 kız öğrenci toplam 25 öğrenciye burs verilmektedir.

  •            Şenay Aybüke Yalçın Bursu : Müzik öğretmeni  Şenay  Aybüke  Yalçın, 9 Haziran 2017 günü Batman'ın Kozluk İlçesi'nde okulunda karne dağıttıktan sonra evine giderken PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu 22 yaşındayken hayatını kaybetti.  Aybüke Öğretmen’in anısını yaşatmak için, Pelikan Müzik – Zeplin Edisyon tarafından üniversitelerin müzik bölümlerinde okuyan 10 öğrenciye burs verilmektedir.

•          Hergüner Bilgen Özeke Hukuk Bürosu Bursları: 2005 yılından beri hukuk fakültelerinin lisans öğrencilerine burs verilerek süren bu burs programından her yıl 25 öğrenci yararlanmaktadır.

•          Prof. Dr. Bakır Alpay Çağlar Bursu: Prof. Dr. Bakır Alpay Çağlar’ın anısına ailesi, 2011 yılından bu yana hukuk fakültesinde okuyan başarılı, maddi desteğe ihtiyacı olan 10 öğrenciye destek veriyor.

•          Prof. Dr. Server Tanilli Bursu: 2011 yılının Kasım ayında aramızdan ayrılan Prof. Dr. Server Tanilli adına hukuk ve siyasal bilgiler fakültelerinde, felsefe ve edebiyat bölümlerinde okuyan 15 öğrenciye burs sağlanıyor.

•          Tüyap Tüm Fuarcılık Bursları: 2000 yılında başlayan bu program her yıl 35 üniversite öğrencisi bursu ile devam ediyor.

•           Aresk Kimya Bursları: Bu programdaki üniversite bursları ile 2004 yılından beri 30 öğrenciye burs veriliyor.

•          Tahir-Özden Yücel Ltd. Şti. Bursları: 2010 yılında başlayan bu burslar her yıl 80 öğrenci bursu ile  devam ediyor.

 

Tamamlanan Üniversite Burs Projeleri:

•          Türk Nöroloji Derneği Bursları: Dernek 2008 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli illerdeki tıp fakültelerinde okuyan 20 öğrenciye burs veriyor.

•          Semih Erbek Bursu: 1976 yılında, Öğrencisi olduğu ODTÜ’de bir saldırıda vurularak 21 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi onun anısını yaşatmak üzere 2001 yılından itibaren 16 sene burs vermeye devam etmiştir.

•          HSBC Gençlere Destek Projesi: 2005 yılında, 500 üniversite öğrencisine burs vermeye başlayan HSBC Bankası, iki yıl sonra öğrenci sayısını bine çıkartmıştır. 2016 yılına kadar  her yıl yaklaşık 100 öğrenci bu burstan faydalanmıştır.

•          Glaxo Smith Kline’nın destekleriyle 2003–2010 yılları arasında 300 tıp fakültesi öğrencisi mezun olmuştur. Firma burslarla birlikte tıp öğrencilerine kişisel gelişim eğitimi vermiş ve araç gereç desteği sağlamıştır. (Geleceğin Doktorları)

•          Aroma Gıda işbirliğiyle 2006–2010 yılları arasında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan gıda mühendislerine burs verilmiş ve proje çerçevesinde 50 gıda mühendisi yetişmiştir. (Gıda Mühendisleri Yetişiyor)

•          L’oreal’ın sponsorluğunda, 2009–2011 yılları arasında Anadolu’nun çeşitli yörelerinde, iki yıllık meslek yüksekokullarında eğitim gören 100 kız öğrenciye burs verilmiştir. Ayrıca, burs alan öğrencilere kişisel gelişim desteği ve kişisel ihtiyaç malzemeleri sağlanmıştır. (L’oreal ile Yüzlerce Kıza Daha Güzel Bir Gelecek)

•          Efes Pilsen’in 35. yılı kutlamalarından elde edilen gelir ÇYDD’ye bağışlanarak bu proje ile 2004-2010 yılları arasında Güzel Sanatlar Fakültesinde okuyan 50 öğrenciye burs verilmiştir. Proje kapsamında mezun olan öğrenciler Anadolu’nun dört bir yanında çeşitli sanat alanlarında çalışmaktadırlar. (Geleceğin Sanatçıları)

•         Fazıl Saylar Yetişiyor: 2009 yılında Fazıl Say’ın ÇYDD yararına verdiği konserlerin gelirleriyle devlet konservatuarlarının enstrüman bölümünde okuyan 15 öğrenciye burs verilmiştir. Proje çerçevesinde eğitim gören öğrencilerden Emre Engin, 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının düzenlediği yarışmada birincilik ödülünü kazanmıştır.

 

İletişim:

Tel      : (0212) 252 44 33/123

Fax      :( 0212) 292 29 19

e-mail: burs@cydd.org.tr