PROJELER
Üniversite Bursları

Bir Işık Yakın Yükseköğrenim Burs Projesi

ÇYDD’nin kuruluşundan kısa bir süre sonra bir grup tıp fakültesi öğrencisiyle başlayan üniversite burslarımız kısa zamanda çoğalarak, “Bir Işık da Siz Yakın” adıyla büyük bir projeye dönüşmüştür. 1995 yılında 500 üniversite öğrencisine verilen burslarla başlayan projede, bugüne kadar 57.963 üniversite öğrencisi ÇYDD burslarıyla eğitimini tamamlamıştır.

Proje kapsamında bireysel ve kurumsal destekçilerimizin toplu burs vererek oluşturdukları projelerden örnekler:

 • Hukukçu ve şair Halil Uysal bursu: 2022 yılından itibaren çağdaş düşünceli, yarınlara ışık tutacak 15 üniversiteli kız öğrenci ile dayanışma amaçlı burs sağlanıyor.
 • Rasim Öztekin Tiyatro Öğrencilerini Destekleme Fonu: Usta oyuncu Rasim Öztekin’in kavuk devir teslim töreninin gişe hasılatıyla başlatılan “Rasim Öztekin Tiyatro Öğrencilerini Destekleme Fonu” ile üniversitede oyunculuk eğitimi alan öğrencilere burs verilmektedir. Aynı zamanda fon kapsamında burs alan öğrencilerin sahne sanatları konusunda deneyim kazanmaları sağlanmaktadır. 8 Mart 2021 tarihinde aramızdan ayrılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bağışçısı usta oyuncunun cenazesinden elde edilen gelirle yine öğrencilerin eğitimine destek olunmuştur. Bugün fon ile Rasim Öztekin’in adını yaşatarak dostları ve sevdiklerinin katkılarıyla daha fazla sayıda öğrenciye destek olunmaktadır.

 • Avukat Eylem Kılıç Erkan Bursu: 2021 yılı Mart ayında aramızdan ayrılan Av. Eylem Kılıç Erkan anısına üniversitelerimizin çeşitli fakültelerinde okuyan 10 öğrenciye burs sağlanıyor.

 • Dr. Fazıl (Fadıl) Aykın & Şükrüye Aykın Bursu: Dr. Fazil (Fadil) Aykın Haydarpasa Lisesi'nden 1938 yilinda ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1945 yılında mezun olmuş, 1961 yılında göğüs hastalıkları ihtisasını tamamlamıştır. Türkiye için o yıllarda çok büyük sağlık problemlerinden olan sıtma ve verem ile mücadelede de görevli olarak 35 yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli yörelerinde görev yapmıştır. Çiftin anısına oğulları Turgut Aykın tarafından  20 öğrenciye burs verilmektedir.
 • Prof. Dr. Merih Eroğlu Bursu: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği kurucusu Prof. Dr. Merih Eroğlu, “Kadından ortopedist olmaz!” algısını yıkan ve El Cerrahisi Bilim Dalını kuran öncü bir bilim insanıdır. Eroğlu’nun anısını yaşatmak üzere ailesi tarafından Tıp Fakültesi öğrencilerine burs verilmektedir.
 • Bahar Özçift Bilim ve Sanat Bursu: 2018 yılında bir trafik kazasında hayatını yitiren Gaziantep Bahçeşehir Koleji 8. Sınıf "Onur" öğrencisi Bahar Özçift’in adını yaşatmak için 10 öğrenciye burs verilmektedir.
 • Hayriye Karataş Mardinli Kızlar Projesi : Zafer Karataş'ın sahibi olduğu 3-D BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DANIŞMANLIK ve TEKNİK SERVİS A.Ş. nin sponsorluğunda bu proje kapsamında 15 kız öğrenci MERİT İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.  10 kız öğrenci toplam 25 öğrenciye burs verilmektedir.
 • Şenay Aybüke Yalçın Bursu : Müzik öğretmeni  Şenay  Aybüke  Yalçın, 9 Haziran 2017 günü Batman'ın Kozluk İlçesi'nde okulunda karne dağıttıktan sonra evine giderken terör saldırısı sonucu 22 yaşındayken hayatını kaybetti.  Aybüke Öğretmen’in anısını yaşatmak için, Pelikan Müzik – Zeplin Edisyon tarafından üniversitelerin müzik bölümlerinde okuyan 10 öğrenciye burs verilmektedir.
 • Hergüner Bilgen Özeke Hukuk Bürosu Bursları: 2005 yılından beri hukuk fakültelerinin lisans öğrencilerine burs verilerek süren bu burs programından her yıl 25 öğrenci yararlanmaktadır.
 • Prof. Dr. Bakır Alpay Çağlar Bursu: Prof. Dr. Bakır Alpay Çağlar’ın anısına ailesi, 2011 yılından bu yana hukuk fakültesinde okuyan başarılı, maddi desteğe ihtiyacı olan 10 öğrenciye destek veriyor.
 • Prof. Dr. Server Tanilli Bursu: 2011 yılının Kasım ayında aramızdan ayrılan Prof. Dr. Server Tanilli adına hukuk ve siyasal bilgiler fakültelerinde, felsefe ve edebiyat bölümlerinde okuyan 15 öğrenciye burs sağlanıyor.
 • Tüyap Tüm Fuarcılık Bursları: 2000 yılında başlayan bu program her yıl 35 üniversite öğrencisi bursu ile devam ediyor.
 • Aresk Kimya Bursları: Bu programdaki üniversite bursları ile 2004 yılından beri 30 öğrenciye burs veriliyor.
 • Tahir-Özden Yücel Ltd. Şti. Bursları: 2010 yılında başlayan bu burslar her yıl 80 öğrenci bursu ile  devam ediyor.
 • Cahide ve Ahmet Akbay Bursu: Dicle Köy Enstitüsü ve Gazi Terbiye Enstitüsü mezunu olup, Anadolu eğitim bozkırını yeşerten ve birçok öğrencisinin hayatına dokunan altın kuşak eğitim emekçilerinden Ahmet Akbay (1933-2015) ve eşi Cahide Akbay adına oğulları Zekai ve eşi Anne tarafından her sene 10 öğrenciye burs verilmektedir.
 • Korkut Küçükcan Bursu: 16 Ekim 2019’da aramızdan ayrılan İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın adını yaşatmak ve çağdaş eğitim yolunda öğrencilere destek olmak için ailesi tarafından 10 öğrenciye burs verilmektedir. Öğrencilerimiz, Korkut Küçükcan’ın çağdaş yaşam ideallerine olan sağlam inancı ve bağlılığı ile eğitimlerini sürdürmeye devam edecek.
 • Firuzan Tinel – Rezan Tinel Bursu: Eczacı babalarını erken yaşta kaybedince, kardeşi Rezan'ın tahsiline maddi destek sağlamak adına Tıp fakültesine gitme hayalinden vazgeçen ve çalışma hayatına atılan bankacı Firuzan Tinel ile İş Hukuku Avukatı  Rezan Tinel'in adlarını ve Firuzan Tinel'in en büyük hayalini yaşatmak için akrabaları Dürrüşahvar Azami ve oğlu Cihan Salim tarafından Tıp fakültelerinde okuyan kız öğrencilere burs verilmektedir.
 • Selen & Onuralp ÖZEL Kardeşler Burs Fonu: Özel kardeşlerin anısına sevgili anneleri Fehime ÖZEL, Bahçelievler Selen & Onuralp ÖZEL Kardeşler Çağdaş Eğitim Merkezindeki 10 kız öğrenciye burs vermektedir.

 • Doç. Dr. Seçil Paçacı Elitok Bursu: 20.Nisan.2022’de aramızdan ayrılan Doç. Dr. Seçil Paçacı Elitok; lisansını Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesinde, doktorasını ise ABD’de Utah Üniversitesi’nde ekonomi dalında tamamlamıştır. İstanbul, Hamburg-Almanya, ABD- Michigan‘daki çalışmaları daha çok göç ve göçmenlik üzerine olup sayısız akademik, popüler makale ve güncel yazı kaleme almıştır. Doç. Dr. Elitok’un anısına 15 üniversite öğrencimize burs veriliyor.

 • Cemre Mavioğlu Bursu:  29 Ekim 2016’da aramızdan ayrılan Cemre Mavioğlu; Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü'nden yüksek başarı ile mezun olduktan sonra İngiltere Salford Üniversitesi’nde Ses ve Video Teknolojileri alanında yüksek lisansını tamamlamış, 24 yıllık yaşamına pek çok başarı sığdırmıştır. Cemre’nin ülkesi, halkı ve insanlık adına yaratmak istediği “daha iyi bir gelecek” idealini yaşatmayı amaçlayan ailesi, dostlarının ve yakınlarının katkısı ile İzmir ve Manisa’da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği çatısı altında “Cemre Mavioğlu” anısına 38 üniversite öğrencimize burs veriliyor.

 • Harbiye 74 Kültür ve Dayanışma Derneği: ''Bir Işık Da Siz Yakın Projesi '' kapsamında  2017-2018 döneminden itibaren üniversite öğrencilerimize burs desteğinde bulunmaktadır. Halen 10 kız üniversiteli öğrencimize burs vermektedirler.

 

Tamamlanan Üniversite Burs Projeleri:

 • Türk Nöroloji Derneği Bursları: Dernek 2008 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli illerdeki tıp fakültelerinde okuyan 20 öğrenciye burs veriyor.
 • Semih Erbek Bursu: 1976 yılında, Öğrencisi olduğu ODTÜ’de bir saldırıda vurularak 21 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi onun anısını yaşatmak üzere 2001 yılından itibaren 16 sene burs vermeye devam etmiştir.
 • HSBC Gençlere Destek Projesi: 2005 yılında, 500 üniversite öğrencisine burs vermeye başlayan HSBC Bankası, iki yıl sonra öğrenci sayısını bine çıkartmıştır. 2016 yılına kadar  her yıl yaklaşık 100 öğrenci bu burstan faydalanmıştır.
 • Geleceğin Doktorları: Glaxo Smith Kline’nın destekleriyle 2003–2010 yılları arasında 300 tıp fakültesi öğrencisi mezun olmuştur. Firma burslarla birlikte tıp öğrencilerine kişisel gelişim eğitimi vermiş ve araç gereç desteği sağlamıştır.
 • Gıda Mühendisleri Yetişiyor: Aroma Gıda işbirliğiyle 2006–2010 yılları arasında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan gıda mühendislerine burs verilmiş ve proje çerçevesinde 50 gıda mühendisi yetişmiştir. 
 • L’oreal ile Yüzlerce Kıza Daha Güzel Bir Gelecek: L’oreal’ın sponsorluğunda, 2009–2011 yılları arasında Anadolu’nun çeşitli yörelerinde, iki yıllık meslek yüksekokullarında eğitim gören 100 kız öğrenciye burs verilmiştir. Ayrıca, burs alan öğrencilere kişisel gelişim desteği ve kişisel ihtiyaç malzemeleri sağlanmıştır. 
 • Geleceğin Sanatçıları: Efes Pilsen’in 35. yılı kutlamalarından elde edilen gelir ÇYDD’ye bağışlanarak bu proje ile 2004-2010 yılları arasında Güzel Sanatlar Fakültesinde okuyan 50 öğrenciye burs verilmiştir. Proje kapsamında mezun olan öğrenciler Anadolu’nun dört bir yanında çeşitli sanat alanlarında çalışmaktadırlar. 
 • Fazıl Saylar Yetişiyor: 2009 yılında Fazıl Say’ın ÇYDD yararına verdiği konserlerin gelirleriyle devlet konservatuarlarının enstrüman bölümünde okuyan 15 öğrenciye burs verilmiştir. Proje çerçevesinde eğitim gören öğrencilerden Emre Engin, 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının düzenlediği yarışmada birincilik ödülünü kazanmıştır.

İletişim:

Tel      : (0212) 252 44 33/123

Fax      :( 0212) 292 29 19

e-mail: burs@cydd.org.tr