Çocuklara Yönelik Projeler

Çocuklara Yönelik Projeler

ÇYDD de 1992 yılında kurulan Çocuk Kulübü bünyesinde başlatılan çalışmalar ilköğretim çağındaki çocukların eğitim ve gelişimlerini destekleyici etkinlikleri kapsamaktadır. İstanbul şubelerinde kısa sürede kayıtlı 2.000 çocuğa ulaşarak başlayan çalışmalar daha sonra genişletilmiştir. Şubelere bağlı olarak oluşturulan çocuk birimleri çocukların bireysel, toplumsal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak, yeteneklerini ortaya çıkartabilecekleri ortamlar yaratmak, becerilerini geliştirmek; geleceğin araştıran, sorgulayan bilinçli yurttaşları olmalarına destek vermek amacındadır. 

Türkan Saylan Çocuk Şenliği

2014 yılında İstanbulda 6.sı düzenlenen şenliğe Can ve Günışığı Yayınevleri katkı vermektedir. Her yıl yaklaşık 1.200 çocuğumuzun katıldığı şenlik iki gün boyunca sürmektedir.

Çocuk Kitapları Haftası

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla hafta boyunca değişik etkinlikler yapılmaktadır. 

Çevre, Kültür, Tarih Bilinci Oluşturma

Çocuklarımızın, tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkan, tarihlerini bilen, çevreyi koruyan bilinçli yurttaşlar olmalarına yönelik etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya Tiyatro Günü Etkinliği

Her yıl düzenlenen etkinliklerde çocuklar kısa tiyatro gösterileri sunmakta, değerli tiyatro sanatçılarımız çocuklarımızla tiyatro sanatı konusunda söyleşmekte, topluca tiyatroya gidilmektedir.

Yeni Yıl Şenliği

Çocuklarımızın yeni bir yıla yeni umutlarla, neşe içinde eğlenerek girebilecekleri şenlikler düzenlenerek sembolik armağanlar dağıtılmaktadır.

Resim ve Öykü Yarışmaları

Her yıl tüm şubelerimizin katılımına açık olan resim ve öykü yarşmaları düzenlenmektedir. 2014 yılında “Ağaçlara Ağıt” konulu yarışmaya 157 resim ve 58 öykü katılmıştır.

Çocuk Hakları Çalışmaları

Çocuk hakları konusunda farkındalık yaratılması, çocuk haklarının, sorgulayarak öğretilmesi amacıyla uzmanlarla söyleşiler yapılmakta, çocukların da katılımıyla konu tartışılmaktadır. Çocuklara şiddeti önleme ve çocuk hakları konusunda çalışmalar yapan STÖ ağları ve platformlarda ÇYDD temsil edilmektedir.

Üretimden Yeniden Eğitime Projesi

Ailesinin ekonomik olanakları yeterli olmadığı için çalışmak zorunda olan çocuk işçilere yönelik projede, seçilen 50 çocuğumuza 16 yaşına kadar özel, kişisel gelişim ve eğitim desteği verilmiş, çocuklar okula ya da sanat ve spor ağırlıklı merkezlere yönlendirilmişlerdir.

Müzelerin Bilinçli Gezilmesi

“ÇYDD - İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Eğitim Programı” kapsamında, Çocuk Kulübü gönüllüleri eşliğinde, eğitim alarak müzeyi gezen çocuklarımızın sayısı 5.000’i aştı.

Müzelerin bilinçli gezdirilmesi için yapılan çalışmalar İzmir ve Ankara illerimizde de başlatıldı.

Yaz Etkinlikleri

Koşulları uygun olan şubelerimiz yazın da çocuklarımızın eğlenerek öğrenmesi için gönüllü eğitimcilerin de katkılarıyla renkli programlar hazırlıyor. Yaz etkinlikleri  şubelerimizde ve eğitimevlerinde yürütülmekte, her eğitimevinde yaklaşık 150-200 çocuğumuz yararlanmaktadır.

Robot Projesi

2014 yılında ÇYDD - Neotech firması sponsorluğuyla Dila Kurt Eğitimevi’nde çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmek amacıyla  oluşturulan ekip, Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST® LEGO® League (FLL) 10. Türkiye İstanbul  Robot Turnuvaları’na “Felaketin Habercisi” adlı proje ve robotuyla “Yükselen Yıldız” ödülü almıştır.