Gençlere Yönelik Projeler

Erasmus +

 

GENÇLERE AVRUPA’DA GÖNÜLLÜLÜK FIRSATLARI

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Avrupa Birliği’nin hibe programı olan Erasmus+ ile gençlerimiz ve gençlik alanında çalışanlara uluslararası deneyimler yaşamaları için fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlar Avrupa Dayanışma Programı (ADP ), Gençlik Değişimleri, uluslararası eğitim toplantılarına katılma, ulusal ve uluslararası kurumlarla ortaklık ve ağ kurma toplantıları ve seminerlere katılma şeklinde olabilir.

Bu konuda uzmanlaşmış olan Erasmus+ Proje Birimimizde gönüllüler çalışıyor. Çeşitli projeler ile yurtdışı deneyimi kazanmış gençler de Birim’e çeşitli katkılarda bulunuyorlar. Yurtdışına gidecek olan gönüllülerle deneyimlerini paylaşıyorlar. Hem bilgi vermek hem de motive etmek amaçlı eğitim videoları hazırlıyor, şubelerde danışmanlık yapıyorlar.

AVRUPA DAYANIŞMA PROGRAMI – ESC  - (EUROPEAN SOLIDARITY CORPS)

Temmuz  2019’da, 937307121 referans numarasıyla güncellenen akreditasyon ve Kalite Sertifikamızla yurtiçi ve yurtdışında Gönüllülük ve Dayanışma Projeleri için, Destekleyen (Gönderen/Koordinatör) kurum  olarak gençlerimize destek sağlamaktayız.

Genel Merkez’imizdeki bu çalışmaların yanı sıra, İzmir şubemiz de 940150191 Referans numarasıyla Gönderen/Koordinatör ve Ev sahibi rolü ile gençlerimize Avrupa fırsatları sunmaya devam ediyor.

ADP’nin aşağıdaki amaçları ile gençler:

 • Bir yıla kadar bir Avrupa ülkesinde gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilir hatta yepyeni bir dil öğrenebilir;
 • Kültürler-arası iletişim becerilerini geliştirebilir;
 • Daha önce bulunmadıkları bir ortamda çalışıp yaşayarak kendi ayaklarının üstünde durma becerilerini artırarak ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle çalışma hayatındaki seçeneklerini çoğaltırlar.
 • Ayrıca, ülke içerisindeki gönüllülük ve dayanışma programlarına başvurabilirler.

Gönüllüler yurtdışında bir projede yer aldıklarında aşağıdakilerden parasız olarak yararlanırlar:

 • vize
 • ulaşım
 • yeme içme
 • konaklama
 • sigorta
 • dil eğitimi
 • mentor desteği
 • cep harçlığı

 

Gençler cep harçlıklarını biriktirerek bulundukları ülkeyi ve komşu ülkeleri gezme fırsatı bulurlar.

Erasmus+ Proje Birimi, Gençlik portalından çeşitli gönüllülük ve dayanışma olanaklarını duyurmakla birlikte bu konuda gençlerin pro-aktif olarak kendilerine uygun projeler aramalarını öngörür.

EU Youth Portal’ın Volunteering (Gönüllülük) bölümüne girerek pek çok proje bulmak mümkün.

Bu konuda izlenmesi gereken yol sırasıyla şöyledir:

 1. Yurtdışı fırsatlarından yararlanmak isteyen gençler erasmushq@cydd.org.tr  e-mail adresinden süreç hakkında bilgi isterler.
 2. Ön görüşme formu, Europass CV ve motivasyon mektubu yazma konusunda bilgi ve formlar kendilerine gönderilir.
 3. Gerekli formlar ve motivasyon mektubunu yazan gençler bunları Birime göndererek görüşme talebinde bulunurlar.
 4. Görüşmede daha detaylı bilgi alışverişi yapılır.

 Salto Youth Net websitesinde yurtdışındaki seminerler, kısa eğitim kursları, gençlik değişimleri, gönüllülük projeleri için ortaklıklar ve gönüllü arayışı gibi pek çok duyuru bulunur. Erasmus+ Proje Birimi gençlere kendilerine uygun buldukları programlar için destek verir.

Erasmus+ Birimimizin e-mail adresi: erasmushq@cydd.org.tr

ADP ile ilgili daha detaylı bilgi için: http://www.ua.gov.tr/programlar/erasmus-program\%C4\%B1/gen\%C3\%A7lik-program\%C4\%B1/avrupa-dayani\%C5\%9Fma-programi/avrupa-dayani\%C5\%9Fma-programi-nedi-r-

ÇYDD Genel Merkez Proje Birimi

 

Gençlerle El Ele Projesi

 

2015 yılında Gençlerle El Ele Projesi ile  ÇYDD’den burs alan 123 üniversite öğrencisi koçluk hizmeti aldı

Gençlerle El Ele Projesi ICF Türkiye/Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği birlikte yürütüyor.

ÇYDD’den burs alan üniversite öğrencileri ICF eğitmenlerinden gönüllü koçluk hizmeti alıyor. Verilen eğitimlerle gençlerin, onları hedeflerine ulaştıracak başarma potansiyellerinin farkına varmaları ve potansiyellerini geliştirmeleri sağlanmaya çalışılıyor. 2007 yılında başlayan projeden 610 burslu üniversite öğrencisi yararlandı.

 

Öğrencilerin Yorumlarından

“Tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki harika bir proje. Küçük dokunuşlarla hem hayatlar değişiyor, hem de harika ilişkiler kuruyoruz. Daha sağlıklı, kararlı mutlu bireyler ortaya çıkıveriyor. Umuyorum bu dokunuşlar çemberi büyüdükçe büyür.”

“Bu projeyi oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu projede bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Tam anlamıyla hayat kalitem yükseldi. Koçumu da çok sevdim, bana karşı olan yaklaşımı, işini iyi yapması, bu konudaki profesyonelliği bende çok olumlu etkiler bıraktı.”

İşlerimi daha planlı bir şekilde yönetmeye başladım. Hayatımda nelerin var olup nelerin çıkması gerektiğini düşündüm ve uygulamaya koydum. Artık gereksiz şeylerle daha az vakit geçiriyorum.”

“Hayatım ve geleceğe yönelik hedeflerim artık çok daha net. Neyi, ne zaman ve nasıl yapacağımı artık tam olarak kavramış durumdayım. Kendime ait farklı, güçlü yönlerimi biliyorum. Aynı zamanda karanlık yönlerimi de biliyorum ve onlarla nasıl başa çıkabileceğimi öğrendim.”

Bir sorunla karşılaştığım zaman çözümü başkalarından beklemek yerine kendimde aramaya başladım.”

“Olumlu düşünceyi dile aktarmayı öğrendim, toplum önünde serbestçe konuşabilmeye başladım, kıskançlık, kibir gibi bana zarar veren duygulardan uzaklaşabilmeyi öğrendim.”

“Aslında bu programa katılmadan önce tereddütlerim vardı, her ne kadar konu hakkında bilgilendirilmiş olsam da açıkcası sürecin ne kadar yararlı olacağını pek kestiremiyordum. Ama bu süreç beklediğimden çok çok iyi gelişti. Sevgili koçum beni sabırla ve güler yüzle dinledi, beni önemsedi, bana yanımda benimle yürüyen biri olduğunu hissettirdi.”

 

 

Yaparak Öğrenelim - Gençlik Demokrasi Projesi

(Youth Democracy Project – Learning By Doing) derneğimiz gençleri ile Habitat Kalkınma Yönetişim Derneği, Stuttgart (Almanya) ve Tartu (Estonya) gençlik kuruluşlarının birlikte yürüttükleri bir uygulamadır. Alman Ulusal Ajansı tarafından desteklenen projenin amacı, gençlerin erken yaşlarda demokrasi konusunda bilgi ve deneyim kazanmalarını sağlamaktır. Bunun için, farklı ülkelerden gelen gençleri buluşturan çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinliklerde gençlerin birbirlerini daha yakından tanımaları, farklı ülkeler ve kültürler hakkında bilgi edinmeleri, birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmaları, demokratik katılım konusunda bilinçlenmeleri amaçlanmaktadır.

Denizyıldızı Projesi: 

Derneğimizin bazı şubelerinde 2003’den beri uygulanan “Denizyıldızı Projesi” gençler için yapılan bir yıllık bir eğitim programından oluşmaktadır. Proje kapsamında tarih, siyaset bilimi, sanat, kültür vb. alanlarda verilen eğitimlerle birlikte yaratıcı drama, beden dilini kullanma vb. çalışmalar da yapılmaktadır. Ayrıca, gençler proje üretme ve yazma konusunda da eğitim almakta ve bir proje yaparak eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

Düşünen, Sorgulayan Gençlik Projesi: 

Projenin amacı Türkiye ve dünya gündemindeki önemli konuların tartışılacağı ortamlar hazırlamak, gençlerin bu konularda bilgilenmesini ve fikir üretmesini sağlamaktır. Ele alınacak konular saptandıktan sonra gençler bu konularla ilgili araştırma yaparak toplantılara hazırlanır ve toplantılarda yaptıkları araştırmalardan yola çıkarak birbirleriyle fikir alış verişinde bulunurlar. 2009 yılından beri devam eden projeyle bugüne kadar yaklaşık 750 kişiye ulaşılmıştır.

HEY, Yeni Kampüslü Projesi: 

Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için oluşturulan bir uygulamadır. Projenin amacı, ailelerinden ayrılarak ülkemizin çeşitli üniversitelerinde okuyacak öğrencileri devam edecekleri üniversite, yaşayacakları şehir ve barınma sorunları hakkında bilgilendirmektir. Her yıl üniversite kayıt günlerinde uygulanan proje 2010 yılından beri sürmektedir ve bugüne kadar yaklaşık 2.500 kişiye ulaşılmıştır.

Eğitim Birimleri Projesi: 

Proje çerçevesinde, gönüllü üniversite öğrencileri, maddi durumu kısıtlı olan ilkokul öğrencilerine derslerinde yardımcı olmaktadır. 2009 yılından beri devam eden proje aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 1.500 kişiye ulaşılmıştır.

Köyde Şenlik Var Projesi: Az nüfuslu yörelerde yaşayan ve kentlerde verilen toplumsal hizmetlerden yararlanamayan kişilere bu hizmetlerin götürülmesini amaçlayan bir projedir. Bunun için hukuk, sağlık, çevre, modern üretim teknikleri konularında, uzman kişiler tarafından bilgilendirme toplantıları yapılarak bu konularda yöre halkının duyarlılığının artırılmasına çalışılmaktadır. Ayrıca yöre okullarında, orada yaşayanlarla birlikte çeşitli uygulamalar yapılarak ailelerin ve öğrencilerin eğitim konusuna daha fazla ilgi duymalarına yönelik girişimlerde bulunulmaktadır. 

Gençlik Kurultayları: 

ÇYDD Çağdaş Gençlik Merkez Birimimizin eşgüdümü ile gerçekleştirilen gençlik kurultayları, tüm şubelerin gençlik birimlerinden gelen gençlerin katılımı ile yılda bir kez düzenlenir. En az dört ay önceden belirlenen konular hakkında gençler ve konuların uzmanları tarafından sunumlar yapılır. Sunumlar genellikle ülkemizin gündemini meşgul eden konularla ilgilidir. Ayrıca kurultaylarla ÇYDD gençleri için önemli olan konulara da yer verilir. ÇYDD gençleri bugüne kadar 20 kurultay düzenlemişlerdir. Bütün bu kurultaylarda çeşitli şubelerden gelen ÇYDD gençleri hem birbirleriyle iletişime geçmekte hem de sunum ve tartışmalara katılmaktadırlar. Gençlerimizin başarıyla sürdürdükleri bu kurultaylar bizleri onurlandırmaktadır.

Gençlik Kampları: 

Gençler arasındaki iletişimi güçlendirmek, gençlerin eğlenerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla 2006 yılından itibaren düzenlenen kamplara kıyı kentlerinde bulunan ÇYDD şubeleri ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Girişimci İş Kadınlarını Destekleme Derneği (ANGİKAD) tarafından burs alan üniversiteli kız öğrencilerin girişimciliğe teşvik edilmesi amacıyla her yıl Girişimcilik Kampı düzenlenmektedir.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) ile yapılan protokol çerçevesinde, 2008 yılından beri burs alan öğrencilere koçluk hizmeti verilmektedir. Öğrencilerimiz kendilerini tanıma, kariyerlerini planlama gibi konularda ICF koçlarından ücretsiz destek almaktadırlar.

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) üyeleri verdikleri bursların yanı sıra, öğrencilere mentorluk desteği de sağlamaktadırlar. 2010 yılından bu yana her yıl “Geleceğin Kadın Liderleri” programına devam eden burslu öğrenciler eğitimlerini sertifika alarak tamamlamaktadırlar.

 

’TÜRKEL MİNİBAŞ’LAR YETİŞİYOR’’ PROJESİ

 

Derneğimizin temel yaklaşımı olan ‘’Sorunun değil, çözümün bir parçası olmak’’ ilkesinden hareketle 2010 yılında başlatılan proje,  derneğimiz kuruluşundan başlayarak emek vermiş;  coşkusu, enerjisi, cesareti  ve çalışkanlığıyla yüreklerde  yer etmiş  ve 2009 yılında aramızdan ayrılmış çok değerli yol arkadaşımız Prof. Dr. Türkel Minibaş’ın anısına yürütülmektedir.

Amaç Türkel Minibaş’ın adını yaşatmak, onu örnek alarak izinden gidip onun gibi her konuda bilgi ve öngörü sahibi ve mesleğinde uzman birer toplum önderi olabilecek kadınlar yetiştirmektir.

Proje,  İstanbul şubelerinden iktisat, işletme, uluslar arası ilişkiler, maliye, hukuk, kimya mühendisliği, grafik, edebiyat alanlarında eğitim gören ve ÇYDD’den burs alanlar arasından seçilen kız öğrencilerin hem bilgi ve bilinç düzeyinin gelişimine katkı sağlamayı hem de topluluk içinde konuşma, verimli bir iş ortamı içinde yer alma, iş ve zaman planı yapma ve raporlama gibi konularda kişisel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda öğrenciler, alanında uzman kişilerle bir araya getiriliyor. Ayrıca öğrencilere, ilgi duydukları alanlarda sunum yapma fırsatı veriliyor.

2010 yılında 19 öğrenci ile başlayan projeye bugüne kadar 50’den fazla öğrenci katıldı.  Projeye katılan öğrencilerden 15’i mezun oldu.

Proje; Avcılar, Bakırköy, Fatih, Zetinburnu,  Beşiktaş, Kadıköy,  Silivri, Kartal, Bahçeşehir,  Beylikdüzü,  Merter, İzmit, Kadıköy, Ümraniye, Beyoğlu şubelerinden 22 öğrencinin katılımıyla sürüyor.