Gençlere Yönelik Projeler

Erasmus +

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti-EVS (European Voluntary Service), Avrupa Birliği Bakanlığı bünyesi altında AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca yürütülen Erasmus+ gençlik programıdır. 18-30 yaş arasındaki gençlerin bir AB ülkesinde yer alan sivil toplum-kamu kuruluşunda (vakıf, dernek, okul, üniversite) veya sosyal içerikli bir projede 2-12 ay arasında gönüllü olarak çalışmalarına olanak sağlamaktadır. Proje süreci içerisinde gönüllünün ev sahibi ülkeye gidiş-dönüş ulaşım ve vize masrafı, yiyecek-içecek, barınma, dil eğitimi, yerel ulaşım, gönüllülük süresi boyunca genel sigorta ve cep harçlığı projede ev sahibi kuruluş tarafından karşılanmaktadır.

Çağdaş Yaşamı Desteleme Derneği 937307121 PIC Numarası ile "Gönderici Kuruluş" olarak akredite olmuştur.

Avrupa Gönüllü Hizmeti'nden yararlanmak isteyip derneğimizle iletişime geçen gençlere, kendilerine uygun bir AGH projesi bulunmasında destek verilmektedir. Bilgi almak ve başvuru yapmak için erasmushq@cydd.org.tr adresi üzerinden birimimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

(NOT: "Erasmus+ Programı 1 Ocak 2014'te uygulanmaya başlayan; eğitim, gençlik ve spor alanlarında farklı yaş grupları ve farklı hedef kitlelere yönelik destekler içeren çatı programın genel adıdır ve program içerisinde gençlere okul eğitimi, yüksek öğretim, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve gençlik alanına yönelik destek verilmektedir. Ayrıntılı bilgi için:http://www.ua.gov.tr/ana-sayfa Derneğimizin içinde yer aldığı program bu çatı altında yer alan AGH'dir. )

ÇYDD Genel Merkez Proje Birimi

 

Gençlerle El Ele Projesi

 

2015 yılında Gençlerle El Ele Projesi ile  ÇYDD’den burs alan 123 üniversite öğrencisi koçluk hizmeti aldı

Gençlerle El Ele Projesi ICF Türkiye/Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği birlikte yürütüyor.

ÇYDD’den burs alan üniversite öğrencileri ICF eğitmenlerinden gönüllü koçluk hizmeti alıyor. Verilen eğitimlerle gençlerin, onları hedeflerine ulaştıracak başarma potansiyellerinin farkına varmaları ve potansiyellerini geliştirmeleri sağlanmaya çalışılıyor. 2007 yılında başlayan projeden 610 burslu üniversite öğrencisi yararlandı.

 

Öğrencilerin Yorumlarından

“Tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki harika bir proje. Küçük dokunuşlarla hem hayatlar değişiyor, hem de harika ilişkiler kuruyoruz. Daha sağlıklı, kararlı mutlu bireyler ortaya çıkıveriyor. Umuyorum bu dokunuşlar çemberi büyüdükçe büyür.”

“Bu projeyi oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu projede bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Tam anlamıyla hayat kalitem yükseldi. Koçumu da çok sevdim, bana karşı olan yaklaşımı, işini iyi yapması, bu konudaki profesyonelliği bende çok olumlu etkiler bıraktı.”

İşlerimi daha planlı bir şekilde yönetmeye başladım. Hayatımda nelerin var olup nelerin çıkması gerektiğini düşündüm ve uygulamaya koydum. Artık gereksiz şeylerle daha az vakit geçiriyorum.”

“Hayatım ve geleceğe yönelik hedeflerim artık çok daha net. Neyi, ne zaman ve nasıl yapacağımı artık tam olarak kavramış durumdayım. Kendime ait farklı, güçlü yönlerimi biliyorum. Aynı zamanda karanlık yönlerimi de biliyorum ve onlarla nasıl başa çıkabileceğimi öğrendim.”

Bir sorunla karşılaştığım zaman çözümü başkalarından beklemek yerine kendimde aramaya başladım.”

“Olumlu düşünceyi dile aktarmayı öğrendim, toplum önünde serbestçe konuşabilmeye başladım, kıskançlık, kibir gibi bana zarar veren duygulardan uzaklaşabilmeyi öğrendim.”

“Aslında bu programa katılmadan önce tereddütlerim vardı, her ne kadar konu hakkında bilgilendirilmiş olsam da açıkcası sürecin ne kadar yararlı olacağını pek kestiremiyordum. Ama bu süreç beklediğimden çok çok iyi gelişti. Sevgili koçum beni sabırla ve güler yüzle dinledi, beni önemsedi, bana yanımda benimle yürüyen biri olduğunu hissettirdi.”

 

Mentorluk Projesi

 

Bugüne kadar hayata geçirilen çeşitli Mentorluk projeleri, üniversiteyi kazanan öğrencilerle, okuyacakları bölümlerin ileri sınıf öğrencileri; değişik okullarda okuyan kız öğrencilerle, kamuoyunca bilinen, dallarında başarılı ünlü kadınlar gibi farklı mentor ve menti gruplarıyla gerçekleştirilmiştir. Tamamlanan bu projelerle 500’e yakın öğrenciye ulaşılmıştır.

2012 yılında Dalyan Vakfı sponsorluğunda başlattığımız projemiz , ÇYDD Şubeleri işbirliğiyle altı yıldır büyüyerek devam etmektedir. Projeye, Oracle Türkiye, IBM, Dow Türkiye, gibi kurumlar da destek vermektedir.

Mentorluk ilişkisi, iki kişinin anlayış ve güven üzerine kurduğu gizlilik içeren bir öğrenme ilişkisi, öğrenme ortaklığıdır. 

Projenin Amacı

Üniversite 2. 3. ve son sınıfta okuyan ÇYDD gençlerimizin, ÇYDD mezunları (burslu mezunlar) ve gönüllüleri önderliğinde kişisel ve mesleki gelişim, kariyer planlaması vb. konularda, özgüvenlerini ve kariyer bilinçlerini artırmak ve kendilerini yöneten bireyler olmalarına yardımcı olmaktır.  Mezunlarımız ve gönüllü destekçilerimizin de gönüllülük bilincini geliştirmek, kuruma olan bağlılığını artırmak, bilgi birikimlerinden ve deneyimlerinden yararlanmaktır.

Katılımınızla Gelişiyoruz, Büyüyoruz 

Proje, ilk yıl İstanbul’da altı şube, 20 mentor, 20 menti ile pilot çalışma olarak başlamıştır. Hızla, gençlerimiz arasında talep görmüş ve ikinci yılda İstanbul’da 14 şube, 54 menti ve 54 mentor ile yararlanan kişi sayısı 108’e ulaşmıştır. İçinde bulunduğumuz altıncı yılında, İstanbul'un yanı sıra İzmir, Bursa, İzmit, Ümitköy, Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Denizli ve Uşak şubeleri katılımıyla toplam 24 şubede uygulanmakta olan program  200'ün üstünde menti ve mentor ile 400'ü aşan kişiye dokunmaktadır. Başlangıçtan bugüne kadar toplamda ise 750 eşleşme, 1500'ü aşkın menti ve mentorumuze ulaşılmış olunacaktır. 

Mentorluk Projemiz, yeni dönemde yeni şubelerimizle ve sponsorlarla "ulaşamadığımız gencimiz kalmasın” sloganıyla ülke genelinde yaygınlaşmaya devam edecektir.

Projemize gönüllü olarak Mentor ya da Menti olmak için başvurmak isterseniz;

http://www.mentorluk.cydd.org.tr/ linkinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

İletişim için:

ÇYDD Genel Merkez Mentorluk Proje Koordinatörlüğü

Tlf: (0212) 252 44 33/160  Fax:(0212) 293 22 76  e-mail: mentorlukprojesi@cydd.org.tr 

 

 

“Yaparak Öğrenelim - Gençlik Demokrasi Projesi” (Youth Democracy Project – Learning By Doing) derneğimiz gençleri ile Habitat Kalkınma Yönetişim Derneği, Stuttgart (Almanya) ve Tartu (Estonya) gençlik kuruluşlarının birlikte yürüttükleri bir uygulamadır. Alman Ulusal Ajansı tarafından desteklenen projenin amacı, gençlerin erken yaşlarda demokrasi konusunda bilgi ve deneyim kazanmalarını sağlamaktır. Bunun için, farklı ülkelerden gelen gençleri buluşturan çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinliklerde gençlerin birbirlerini daha yakından tanımaları, farklı ülkeler ve kültürler hakkında bilgi edinmeleri, birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmaları, demokratik katılım konusunda bilinçlenmeleri amaçlanmaktadır.

Denizyıldızı Projesi: 

Derneğimizin bazı şubelerinde 2003’den beri uygulanan “Denizyıldızı Projesi” gençler için yapılan bir yıllık bir eğitim programından oluşmaktadır. Proje kapsamında tarih, siyaset bilimi, sanat, kültür vb. alanlarda verilen eğitimlerle birlikte yaratıcı drama, beden dilini kullanma vb. çalışmalar da yapılmaktadır. Ayrıca, gençler proje üretme ve yazma konusunda da eğitim almakta ve bir proje yaparak eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

Düşünen, Sorgulayan Gençlik Projesi: 

Projenin amacı Türkiye ve dünya gündemindeki önemli konuların tartışılacağı ortamlar hazırlamak, gençlerin bu konularda bilgilenmesini ve fikir üretmesini sağlamaktır. Ele alınacak konular saptandıktan sonra gençler bu konularla ilgili araştırma yaparak toplantılara hazırlanır ve toplantılarda yaptıkları araştırmalardan yola çıkarak birbirleriyle fikir alış verişinde bulunurlar. 2009 yılından beri devam eden projeyle bugüne kadar yaklaşık 750 kişiye ulaşılmıştır.

HEY, Yeni Kampüslü Projesi: 

Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için oluşturulan bir uygulamadır. Projenin amacı, ailelerinden ayrılarak ülkemizin çeşitli üniversitelerinde okuyacak öğrencileri devam edecekleri üniversite, yaşayacakları şehir ve barınma sorunları hakkında bilgilendirmektir. Her yıl üniversite kayıt günlerinde uygulanan proje 2010 yılından beri sürmektedir ve bugüne kadar yaklaşık 2.500 kişiye ulaşılmıştır.

Eğitim Birimleri Projesi: 

Proje çerçevesinde, gönüllü üniversite öğrencileri, maddi durumu kısıtlı olan ilkokul öğrencilerine derslerinde yardımcı olmaktadır. 2009 yılından beri devam eden proje aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 1.500 kişiye ulaşılmıştır.

Köyde Şenlik Var Projesi: Az nüfuslu yörelerde yaşayan ve kentlerde verilen toplumsal hizmetlerden yararlanamayan kişilere bu hizmetlerin götürülmesini amaçlayan bir projedir. Bunun için hukuk, sağlık, çevre, modern üretim teknikleri konularında, uzman kişiler tarafından bilgilendirme toplantıları yapılarak bu konularda yöre halkının duyarlılığının artırılmasına çalışılmaktadır. Ayrıca yöre okullarında, orada yaşayanlarla birlikte çeşitli uygulamalar yapılarak ailelerin ve öğrencilerin eğitim konusuna daha fazla ilgi duymalarına yönelik girişimlerde bulunulmaktadır. 

Gençlik Kurultayları: 

ÇYDD Çağdaş Gençlik Merkez Birimimizin eşgüdümü ile gerçekleştirilen gençlik kurultayları, tüm şubelerin gençlik birimlerinden gelen gençlerin katılımı ile yılda bir kez düzenlenir. En az dört ay önceden belirlenen konular hakkında gençler ve konuların uzmanları tarafından sunumlar yapılır. Sunumlar genellikle ülkemizin gündemini meşgul eden konularla ilgilidir. Ayrıca kurultaylarla ÇYDD gençleri için önemli olan konulara da yer verilir. ÇYDD gençleri bugüne kadar 20 kurultay düzenlemişlerdir. Bütün bu kurultaylarda çeşitli şubelerden gelen ÇYDD gençleri hem birbirleriyle iletişime geçmekte hem de sunum ve tartışmalara katılmaktadırlar. Gençlerimizin başarıyla sürdürdükleri bu kurultaylar bizleri onurlandırmaktadır.

Gençlik Kampları: 

Gençler arasındaki iletişimi güçlendirmek, gençlerin eğlenerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla 2006 yılından itibaren düzenlenen kamplara kıyı kentlerinde bulunan ÇYDD şubeleri ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Girişimci İş Kadınlarını Destekleme Derneği (ANGİKAD) tarafından burs alan üniversiteli kız öğrencilerin girişimciliğe teşvik edilmesi amacıyla her yıl Girişimcilik Kampı düzenlenmektedir.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) ile yapılan protokol çerçevesinde, 2008 yılından beri burs alan öğrencilere koçluk hizmeti verilmektedir. Öğrencilerimiz kendilerini tanıma, kariyerlerini planlama gibi konularda ICF koçlarından ücretsiz destek almaktadırlar.

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) üyeleri verdikleri bursların yanı sıra, öğrencilere mentorluk desteği de sağlamaktadırlar. 2010 yılından bu yana her yıl “Geleceğin Kadın Liderleri” programına devam eden burslu öğrenciler eğitimlerini sertifika alarak tamamlamaktadırlar.

 

’TÜRKEL MİNİBAŞ’LAR YETİŞİYOR’’ PROJESİ

 

Derneğimizin temel yaklaşımı olan ‘’Sorunun değil, çözümün bir parçası olmak’’ ilkesinden hareketle 2010 yılında başlatılan proje,  derneğimiz kuruluşundan başlayarak emek vermiş;  coşkusu, enerjisi, cesareti  ve çalışkanlığıyla yüreklerde  yer etmiş  ve 2009 yılında aramızdan ayrılmış çok değerli yol arkadaşımız Prof. Dr. Türkel Minibaş’ın anısına yürütülmektedir.

Amaç Türkel Minibaş’ın adını yaşatmak, onu örnek alarak izinden gidip onun gibi her konuda bilgi ve öngörü sahibi ve mesleğinde uzman birer toplum önderi olabilecek kadınlar yetiştirmektir.

Proje,  İstanbul şubelerinden iktisat, işletme, uluslar arası ilişkiler, maliye, hukuk, kimya mühendisliği, grafik, edebiyat alanlarında eğitim gören ve ÇYDD’den burs alanlar arasından seçilen kız öğrencilerin hem bilgi ve bilinç düzeyinin gelişimine katkı sağlamayı hem de topluluk içinde konuşma, verimli bir iş ortamı içinde yer alma, iş ve zaman planı yapma ve raporlama gibi konularda kişisel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda öğrenciler, alanında uzman kişilerle bir araya getiriliyor. Ayrıca öğrencilere, ilgi duydukları alanlarda sunum yapma fırsatı veriliyor.

2010 yılında 19 öğrenci ile başlayan projeye bugüne kadar 50’den fazla öğrenci katıldı.  Projeye katılan öğrencilerden 15’i mezun oldu.

Proje; Avcılar, Bakırköy, Fatih, Zetinburnu,  Beşiktaş, Kadıköy,  Silivri, Kartal, Bahçeşehir,  Beylikdüzü,  Merter, İzmit, Kadıköy, Ümraniye, Beyoğlu şubelerinden 22 öğrencinin katılımıyla sürüyor.