Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu Kitapçığı

Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu, Kamuya Açık İlk Toplantısını Yaptı:

 

“Çağdaş-laik-bilimsel eğitim ortak paydasında sonuna kadar direneceğiz.”

Platformun sözcüsü ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, açılış konuşmasına KHK ile görevlerinden ihraç edilen akademisyenler ve kamu çalışanlarıyla ilgili tepkisini dile getirerek başladı. Çelikel, "En büyük isteğimiz, adaletin yerine gelmesi. Çünkü onlara yapılan inanılmaz bir haksızlık. Bir öğretim üyesi asla terör üyesi olamaz. Onlar sadece özgürlükler için mücadele ediyorlar. Kendilerini eğitime, sanata ve özgürlüklere adamışlar. Adaletin bir an önce tecelli etmesini, onların görevlerine dönmesini diliyoruz.” dedi.

Çelikel konuşmasını “Eğitimin her kademesinde yaşanan niteliksiz ve amaca uygun olmayan düzenlemelere ve uygulamalara ilişkin umutsuzluğa karşı, laik ve bilimsel eğitimi ortak payda kabul ederek bir araya geldik. İlk olarak çağdaş eğitime karşı olan yasa ve uygulamaları dile getirerek temel sorunları kamuoyunun ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilgisine sunmak ve gündemine koymak istedik. .” diyerek sürdürdü.

Platformun ortak basın açıklamasını Kadın Araştırmaları Derneği (KAD) Başkanı Prof. Dr. Necla Arat okudu. Basın açıklamasında platformun amacının “Cumhuriyet Aydınlanması’nın temel değerlerini (ki bunlar aynı zamanda vazgeçilemez evrensel değerlerdir) korkmadan, bıkıp usanmadan savunmaya devam etmektir. Yani, çağdaş-laik-bilimsel eğitim ortak paydasında sonuna kadar direnmek” olduğu belirtiliyordu.

Basın açıklamasının okunmasından sonra platformun katılımcısı kuruluşların temsilcileri, birincisini İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Başkanı Av. Nazan Moroğlu; ikincisini ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya’nın yönettiği panelde eğitimin öncelikli sorunlarını anlattı.

İlginin yoğun olduğu toplantıda katılımcılara içinde basın açıklamasının ve toplantıda yapılan konuşmaların metinlerinin yer aldığı kitapçık dağıtıldı. 
Platformun çalışmaları yaygınlaşarak sürecek.

Kitapçık ektedir