PROJELER
Mentorluk Projesi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak 2012 yılından beri uygulanan üniversite gençlerine yönelik Mentorluk Projesi’nin 2020-21 dönemi 422 eşleştirme ile yaklaşık 850 menti ve mentora ulaşılarak tamamlanmıştır. 2021-22 döneminde, projemizin 10. Yılında adayların başvuru, mülakat ve eğitimleri sonrası 800 menti-mentor eşleşmesi hedeflenmiştir.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Mentorluk projesinin amacı; 

• Üniversitede okumakta olan ÇYDD burslu öğrencileri veya Çağdaş Gençlik gönüllüsü gençler ile benzer zorlukları yaşamış mezun yetişkinleri,  her iki tarafı besleyecek bir öğrenme ilişkisi dahilinde bir araya getirmek, mezunların akademik, iş ve kişisel gelişimlerinde edindikleri bilgi, beceri ve deneyimleri burslu öğrenciler ile paylaşmalarını sağlamaktır.

İş yaşamına geçiş aşamasında olan burslularımızı bu döneme hazırlarken, kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik ihtiyaç duyabilecekleri bilgi, deneyim, kaynaklarla buluşabilmelerine destek olmak, kendilerini tanıyarak, özgüvenlerini ve kariyer bilincini arttırarak, kendilerini yöneten bireyler olabilmelerine yardımcı olmaktır.

•ÇYDD Mentorluk Projesiyle, önceki dönemlerde ÇYDD burslusu mezunlara ulaşılması ve bağlılık duygularının güçlendirilmesi, yeni gönüllülere ulaşılarak sivil katılımın teşvik edilmesi, çeşitli motivasyon programları ile mezunların kişisel gelişimlerine destek olunması, her yıl artan mentor eğitmen havuzu ve gönüllü mentor grubu ile sürdürülebilir mentorluk programının oturtulması ve tüm şubelerde uygulanması amaçlanmaktadır. 

Mentorluk Projesi ile bugüne kadar yaklaşık 2.000 ÇYDD’li gencin mentorluk desteği alması sağlanmıştır.

Mentorluk Süpervizyon ve Seminer Buluşmaları

Bu dönem ÇYDD Mentorluk Projesi’ni dijital ortama taşıyarak Mentorluk Süpervizyon ve Seminer buluşmaları düzenlemeye başladık.

Her ay düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz Mentorluk Süpervizyon ve Seminer buluşmalarıyla projemizin tüm paydaşları ile bir araya geliyoruz.

Mentor, menti ve şube koordinatörlerimiz arasındaki etkileşimi artırmak amacıyla başlattığımız bu buluşmalar ile mentorluk yolculuğunda neler yaşandığıyla ilgili “gizlilik ilkesi çerçevesinde” başarılı ve zorlanılan örneklerin anlatılmasını ve geri bildirimler almayı hedefliyoruz.

Haziran ayına kadar mentilerimizin kişisel ve kariyer gelişimlerine yönelik destekleyici eğitimler, mentorlarımız için de süpervizyon etkinlikleri gerçekleştirerek projemizi sürdüreceğiz.

Yeni dönem menti başvurları için tıklayın! (2021- 2022)

Son Başvuru Tarihi: 13 Ağustos 2021

Yeni dönem mentor başvuruları için tıklayın! (2021- 2022)

Son Başvuru Tarihi: 13 Ağustos 2021

Projemiz, Dalyan Vakfı tarafından desteklenmektedir.

ÇYDD Mentorluk Projesi ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki dosyamızdan ulaşabilirsiniz.