Bilimin Çakıl Taşları Projesi

Bilimin ve eğitimin çağdaş bir gelecek için vazgeçilmez olduğunu gösteren Bilimin Çakıl Taşları (BÇT) Projesi ile öğrencilere bütüncül bir bakış açısıyla bilimsel temelli ve analitik düşünme becerileri kazandırılarak öğrencilerin gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

2020 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile Bilimin Çakıl Taşları Bilim Okulu iş birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında sosyoekonomik açıdan kırılgan gruplarda yer alan 5, 6, 7 ve 8. sınıftaki ÇYDD öğrencilerine sadece bilgi vermek değil, bilgiye nasıl ulaşılabileceğinin ve nasıl kullanılabileceğinin öğretmek hedeflemektedir.

2020-2021 eğitim-öğretim yılında Türkiye’nin farklı bölgelerinden 200 öğrencinin katıldığı projenin katılımcılarının yüzde 81’i kız çocuklarından oluşmaktadır. Proje kapsamında uzman eğitmenler tarafından 211 saat süren Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik, Düşünme Becerileri, Felsefe, Ritim ve Drama-Oyun eğitimleri verilmiştir.

Salgın koşulları nedeniyle çevrim içi olarak eğitimlere katılan öğrencilere tablet ve internet desteği sağlanmıştır. Bilimin Çakıl Taşları programının yanı sıra gerçekleştirilen Açılış ve Kapanış Toplantıları, Motivasyon Eğitimi, Matematik Desteği ve Kitap Söyleşisi gibi ek etkinliklerle öğrencilere başka destekler de sağlanmakta ve ÇYDD, öğrenciler ve eğitimciler arasındaki ilişkiler güçlendirilmektedir. Projeye katılan öğrenciler aynı zamanda ÇYDD Genel Merkezi ve şubelerinin düzenlediği etkinliklere aktif olarak katılmıştır.

Hedef

2021-2022 döneminde de devam eden Bilimin Çakıl Taşları Projesine 31 ÇYDD şubesinden I. Dönem 250, II. Dönem 250 olmak üzere toplamda 500 öğrenci dâhil edilerek program yaygınlaştırılmaktadır. 5. sınıfta projeye başlayan öğrencilerin bilimsel bakış açısını kazanarak ortaokul döneminden başlayıp mezun olana kadar ÇYDD ile yolculuğuna devam etmesi amaçlanmaktadır. 8. sınıfın sonunda programı tamamlayan öğrencilerinin lise öğrencilerine yönelik projelere katılımları teşvik edilerek eğitim destek projelerinin sürekliliğinin sağlanması planlanmaktadır.

2020-2021 Dönemi

  • 200 öğrenci katılımı
  • \% 81 kız çocukları
  • 211 saat eğitim desteği

 

Bilimin Çakıl Taşları 2021-2022 Döneminde Katılan Şubeler

ÇYDD Aksaray Şubesi

ÇYDD Alanya Şubesi

ÇYDD Avcılar Şubesi

ÇYDD Ayvalık Şubesi

ÇYDD Bahçelievler Şubesi

ÇYDD Bahçeşehir Şubesi

ÇYDD Bakırköy Şubesi

ÇYDD Bandırma Şubesi

ÇYDD Beyoğlu Şubesi

ÇYDD Bodrum Şubesi

ÇYDD Bursa Şubesi

ÇYDD Çatalca Şubesi

ÇYDD Çeşme Şubesi

ÇYDD Gaziosmanpaşa Şubesi

ÇYDD Hakkâri Temsilciliği

ÇYDD İzmir Şubesi

ÇYDD İzmit/Kocaeli Şubesi

ÇYDD Kadıköy Şubesi

ÇYDD Kuşadası Şubesi

ÇYDD Mersin Şubesi

ÇYDD Merter Şubesi

ÇYDD Ödemiş Şubesi

ÇYDD Şile Şubesi

ÇYDD Tarsus Şubesi

ÇYDD Trabzon Şubesi

ÇYDD Urla Şubesi

ÇYDD Ümitköy Şubesi

ÇYDD Ümraniye Şubesi

ÇYDD Üsküdar Şubesi

ÇYDD Van Şubesi