PROJELER
Çağdaş Dil Merkezi

Çağdaş Dil Merkezi (ÇDM), ÇYDD öğrencilerinin İngilizce yeterliliklerini geliştirme isteği sonucu doğmuştur. Türkiye’nin dört bir yanındaki burslu öğrencilerimizin İngilizce derslerine ücretsiz ve dijital olarak ulaşması amaçlanmaktadır.

Proje; çoğunluğu üniversite öğrencisi olan gençlerin genel İngilizce ihtiyaçlarına odaklanırken, gereksinim duyulan özelleşmiş alanlarda da gruplar oluşturulmaktadır. Üniversite öğrencilerine yönelik Genel İngilizce derslerinin yanında sınavlara yönelik çalışmalar da düzenlenmektedir.

Genel İngilizce derslerine katılan öğrencilerimizin yoğun bir üniversite hayatları olduğunu ve bazı dönemlerde İngilizce öğrenmeye vakit ayıramayacaklarının farkındayız. Bu nedenle ÇDM’de çalışmalar modüller halinde gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler, üç hafta süren bir modülü tamamladıktan sonra derslere devam etmek isterlerse yeni bir modüle kaydolabilir ya da projeye ara verebilirler.

Şubat ayından itibaren liseli öğrencilerine yönelik pilot olarak başlayacak bir İngilizce çalışması da bulunmaktadır.

 

 

Çağdaş Dil Merkezi, ÇYDD gönüllüleri ve öğretmenlerini birbiri ile buluşturan bir platformdur. 1000’i aşkın öğrencisi ve 22 başarılı öğretmeniyle günbegün büyüyen kocaman bir aileyiz.  Peki, bu ailenin bir parçası nasıl olabilirsiniz?

 

ÇDM öğretmen kadrosu, İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da İngilizce dilinde eğitim veren bir fakültede okuyan ve İngilizce bilgisini paylaşmaktan keyif alan gönüllülerden oluşmaktadır.

ÇDM’ye katılan öğretmenlere öncelikle bilgilendirici bir eğitim verilmektedir. Bu eğitim ile öğretmenlerin dijital ortamda etkileşimli bir şekilde nasıl ders işleyebilecekleri ve öğrencilerle nasıl sağlıklı iletişim kuracakları hakkında yöntemler anlatılmaktadır. ÇDM'de ders veren öğretmenlerin bir kısmı ÇYDD bursiyerlerinden oluşmaktadır.

 

 

ÇDM, gönüllü öğrenci olan öğretmen adaylarını akranları ile buluşturarak daha sıcak bir ortam oluşturmayı hedeflemektedir. Bu sayede ÇYDD bursiyerlerinin bir kısmı yabancı dil eğitimi alırken bir kısmı da öğretmenlik tecrübesi edinmektedir.

 

İletişim:  

cdm@cydd.org.tr