Prof.Dr.Aysel Çelikel (Genel Başkan)

Prof. Dr. Aysel Çelikel İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Beyoğlu Kız Lisesi, hukuk öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yaptı. Aynı fakültede doktor, doçent, profesör oldu. ABD Columbia Üniversitesinden, Master (MCL) unvanını aldı. Freiburg Hukuk Fakültesinde bilimsel araştırmalar yaptı.

İÜ Hukuk Fakültesinde Milletlerarası Hukuk ve Milletlerarası Münasebetler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü (1980–1982), Hukuk Fakültesi Dekanı (1994–1999) olarak görev yaptı.

2000 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) Üyeliğine seçildi ve kurulda dört yıl görev yaptı.

Prof. Dr. Çelikel 2002 yılında Ecevit Hükümetinde seçim dönemi bağımsız Adalet Bakanı olarak görev yaptı. Türkiye’nin ilk ve tek kadın Adalet Bakanı’dır.

Hukuk alanında bilimsel kitapları bulunan Prof. Dr. Aysel Çelikel’in laiklik, kadın hakları, özerk ve demokratik üniversite konularında gazetelerde yayımlanmış makaleleri de bulunmaktadır.

Bugüne kadar birçok sivil toplum örgütünün kuruculuğunu ve başkanlığını yapmıştır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin kurucu üyesidir ve 1989’dan 1995 yılına kadar Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştır. 2009 yılından beri de Genel Başkanlık görevini yürütmektedir.