Osman Karaduman (Genel Yazman)

 

1958’de Bursa, Gemlik’te doğdu.  İlk ve ortaokulu Gemlik’te, liseyi İstanbul Şişli  Maçka Meslek Lisesinde tamamladı.

Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü birinci sınıfınfayken o dönemin siyasal ve ekonomik koşulları nedeniyle okulu bırakıp askere gitmek durumunda kaldı.

1982’de askerlik dönüşü çalışma yaşamına başladı. Bir süre özel sektör işletmelerinde çalıştı. Daha sonra Askeri Tersane’de teknik hizmetler bölümünde teknisyen olarak işe başladı. 2005’te emekli oldu. Halen özel bir şirkette yönetici olarak çalışıyor.

Sivil toplum örgütleriyle ilk tanışması 1985’te Askeri Tersane’de Harb-iş Sendikasına üye olmakla başladı. İkinci yılda seçimle “iş yeri baş temsilcisi” oldu.  Harb-İş Sendikası merkez delegesi ve iş yeri baş temsilcisi olarak o dönemin ses getiren tersane işçi yürüyüşleri ve toplu vizite eylemlerinin düzenlenmesinde etkin görev aldı.

1995’te Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kadıköy Şubesine üye oldu.

2000 yılına kadar dernek üyeliği ve 2000-2009 yılları arasında farklı yönetim kurullarında başkan yardımcılığı, yazmanlık ve gençlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliği görevi yaptı. Kadıköy Şubesinde beş yıl boyunca  “Deniz Yıldızı” projesini yürüttü.

2005’te ÇYDD  Genel Merkez Yönetim Kurulu yedek üyesi oldu. 2009 yılına kadar Prof. Dr. Türkan Saylan ile çalışma olanağı buldu.

2009 yılında  Prof. Dr. Aysel Çelikel’in başkanlığında oluşturulan yönetim kurulunda  “Genel Merkez Yönetim Kurulu Yazmanlığı” görevini dört yıl sürdürdü.

2013’te ÇYDD Kırsal Alan Biriminden Sorumlu Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlendi. 2015’te yeniden Genel Yazman oldu.