PROJELER
Kodlamaca

ÇYDD Kodlamaca Projesi

“KODLAMACA”

21.yüzyılda her meslek gurubu için verimlilik ve rekabet adına artık dijital teknolojilerin kullanımı kaçınılmaz olmuştur. 1989 yılında kırsal kesimdeki küçük kızlara okuyabilmeleri, köylerinden çıkarak meslek sahibi olabilmeleri için bir kibrit çakan ÇYDD; şimdi de:

-özgür beyinler yaratarak,

-çocuklarımızın dijital dünyada tüketici değil üretici olmalarını sağlayarak,

-yaratıcı ve analitik düşünceyi destekleyerek,

çocuklarımıza “ kodlama metodunu ” öğretmeyi hedeflemektedir. Bu proje devlet okullarında 5., 6 ve 7. Sınıflarında okuyan maddi olanakları kısıtlı çocuklara yöneliktir.

Projemizin 2016 yılı pilot uygulamaları, ÇYDD İzmir, Çeşme ve Soma Şubesi Eğitimevleri ile İstanbul’da ÇYDD Dila Kurt  ve  Ferhat Şenatalar Eğitimevleri Yaz Okullarında gerçekleştirilmiştir.

Üç aşamalı olan projenin ilk iki aşamasında"code.org" ve "Scratch" kullanımı ile algoritma mantığı ve programlama dili eğlenceli bir uygulama ile öğretilmektedir. Üçüncü aşama"appinventor" metodu ile Mobil Uygulamalar, 2018 yılı Bahar döneminde gerçekleştirilen pilot uygulama sonrası 2018 yılı Güz döneminde etkinlik programımıza alınmıştır.

 Etkinlik  gruplarımız 10 öğrenci ve 3 eğitmenden oluşmaktadır.

 

Projemiz uygulama mekanı olarak öncelikle ÇYDD şube ve sosyal gelişim birimlerini kullanmaktadır. Özellikle yaz aylarında yapılan birer haftalık "Gezici Kodlamaca" etkinliklerinde ise şubelerin yanısıra belediyelerin ya da eğitim kurumlarının bilgisayar odalarını mekan olarak kullanabilmektedir.

Projemizin ilk iki aşamasında 2016-2017 eğitim ve öğretim dönemi itibari ile 23 uygulama noktasında (11 il), 81 eğitmenimiz ile 444 öğrenciye; 2016-2018 iki yıllık dönem sonunda ise toplam 46 uygulama noktasında(17 il), 238 eğitmenimiz ile toplam 1200 öğrenciye ulaşılmıştır.

 

2018-2019 dönem sonunda bu Bahar döneminde eklenecek "Robotik Kodlama" aşaması ile 3 yılın sonunda toplam 20 ilde, 300 eğitmen ile, 1500 öğrenciye ulaşmayı hedeflemekteyiz.

Projeye Katılım Koşulları

Eğitmen adaylarında aranılan özellikler:  Bu projede Üniversitelerin öncelikle bilgisayar öğretmenliği, bilgisayar mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri olmak üzere matematik ve fen tabanlı  diğer bölümlerinde okuyan ÇYDD burslu/mezun ve gönüllü öğrencileri görev almaktadır.

Aday Eğitmen Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Öğrencilerde aranan özellikler:

Devlet Okullarının 4-5-6-7nci sınıflarında okuyan öğrenciler.

Öğrencimiz olmak istiyorsanız size en yakın olan şubemizi arayınız.

 

Şube iletişim bilgileri için tıklayınız!

 

Donanım:

Bilgisayar ve Tablet kullanılmaktadır.

Bilgisayar ve Tablet bağışlarınız için:

kodlamaca@cydd.org.tr

 

Genel İletişim:

kodlamaca@cydd.org.tr