Prof. Dr. Türkan Saylan Parkı açıldı

prof-dr-turkan-saylan-parki-acildi Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 100. Yıl Mahallesi İl Sağlık Müdürlüğü karşısında Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adının ölümsüzleştirildiği Prof. Dr. Türkan Saylan Parkı’nın açılışını yüzlerce Cumhuriyet sevdalısı ile birlikte yaptı.

Prof. Dr. Türkan Saylan Parkı yüzlerce Cumhuriyet sevdalısının katılımıyla açıldı

 

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 100. Yıl Mahallesi İl Sağlık Müdürlüğü karşısında Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adının ölümsüzleştirildiği Prof. Dr. Türkan Saylan Parkı’nın açılışını yüzlerce Cumhuriyet sevdalısı ile birlikte yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan açılış törenine Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın yanı sıra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Cumhuriyet Halk Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral ve Mehmet Hilmi İşsever, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Gömeç Göçmen, 100. Yıl Mahallesi Muhtarı Ali Rıza Açıkgöz, öğretmenler, öğrenciler, gaziler, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri, Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Cumhuriyet Kadınları ve yüzlerce vatandaşımız katıldı.

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın öz geçmişinin okunması ile devam eden törende Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Gömeç Göçmen, Emekli Öğretmen Şahser Met, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ TEKİRDAĞ ŞUBE BAŞKANI GÖMEÇ GÖÇMEN: “ONU UNUTMUYORUZ, ONU UNUTTURMUYORUZ”

İlk açılış konuşmasını gerçekleştiren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Gömeç Göçmen konuşmasında Prof. Dr. Türkan Saylan’ın yaşamına vurgu yaparken; “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Prof. Dr. Türkan Saylan ve Prof. Dr. Aysel Çeliker başkanlığında kurulmuş ve 28 senedir özellikle anadoluda binlerce kızımızın okumasına vesile olmuştur. 1994 yılında Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın da kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şubesi bugün 23 yaşında. Bizlerde bu şehirde yüzlerce gence ışık olduk. Rahmetli genel başkanımız Türkan Saylan ömrünü bu yolda harcamış, bizlere örnek olmuştur. Onu unutmuyoruz, onu unutturmuyoruz.” diye konuştu.

EMEKLİ ÖĞRETMEN ŞAHSER MET: “BİZİ EN ÇOK SEVİNDİREN BU PARKA TÜRKAN SAYLAN ADININ VERİLMİŞ OLMASIDIR”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Gömeç Göçmen’in ardından günün anlam ve önemine yönelik konuşmasını yapmak üzere Emekli Öğretmen Şahser Met kürsüye davet edildi. Met konuşmasında; “Şehirlerimizin beton yığınına dönüştüğü günümüzde bu parkın yapımından mutluluk duyuyorum. Bizi en çok sevindiren bu parka Türkan Saylan adının verilmiş olmasıdır. Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat, bu parka Türkan Saylan adını vererek onu ölümsüzleştirmiştir. Bu hizmetlerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI NİHAL KIZIL:  “SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI SAYIN EKREM EŞKİNAT’A TOPLUMSAL BİR VİCDANIN SESİ OLDUĞU İÇİN BİNLERCE DEFA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Prof. Dr. Türkan Saylan Parkı’nın açılışı için Tekirdağ’a gelen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’ın konuşması ile devam eden açılış töreninde Kızıl sözlerine “Bugün burada toplumsal belliğin sesinin yükseldiği bir ortamdayız. Türkan Saylan adı verilen bu parkın açılışında bulunmak hepimize gurur veriyor.” diyerek başladı. Kızıl; “Şu ana kadar birçok toplum önderinin ismi birçok yere verilmiştir. Ama Türkan Saylan gibi Türkiye’de bir fetö örgütünün varlığını ilk defa cesaretle seslendiren, eğitim sorununu ilk defa ortaya koyup bunun için çözümler üreten ve büyük bir cesaretle demokrasi ve eşitlik savaşçılığını yürüten bir insanın birçok engellemelerle, birçok acılarla geçen hayatı sonrasında tekrar onurunun verilmesi anlamında yapılan çalışmalardan biridir. Bunun için Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat’a toplumsal bir vicdanın sesi olduğu için binlerce defa teşekkür ediyorum. Burası sadece halkımızın yararlanacağı, çocukların koşup oynayacağı bir yer değil; bir vefanın dile gelmiş vücut bulmuş şeklidir.” şeklinde konuştu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’ın konuşması açılışa katılanlar tarafından uzun süre alkışlanırken Kızıl’ın ardından kürsüye Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat davet edildi.

24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Eşkinat, konuşmasında şunları söyledi:

TEKİRDAĞ SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI EKREM EŞKİNAT: “O GÜN NASIL YAPTIYSAK BUGÜN TEKRAR ÖYLE YAPARIZ”

Bu cumhuriyet başöğretmenin öğretmenleri sayesinde cumhuriyet olmuştur. Bu cumhuriyet değerleri sayesinde ayağa kalkmıştır. Kendi uçağını üreten, kendi uçağını bugün çağdaş dediğimiz ülkelere satabilen genç Türkiye Cumhuriyeti, 1940’lardan itibaren durdurulmuş, dondurulmuş, 1980 darbesiyle de demokrasisi elinden alınmış bir ülkedir. Ama hani diyor ya ‘Damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur’ diye… İşte bu devrim ışığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin ışığı, Trakya’nın da Türkiye’nin de damarlarındaki asıl kanda mevcuttur. O gün nasıl yaptıysak bugün tekrar öyle yaparız. Bugün adalet için yürüyoruz. Biliyoruz ki adalete ulaşacak olan biziz. Bu toplumu adalete ulaştıracak olan bizleriz. Bizlerin dayanışması, bizlerin güç birliği, bizlerin birlikte yol yürümesi…

BU İSİM ANCAK TÜRKAN SAYLAN OLABİLİRDİ

Bugün 24 Kasım. İstedik ki bugüne bir anlam daha katalım. Sağlıkçı kimliği ile Sağlık Müdürlüğü’nün yanında, öğretmen kimliği ile öğretmenler gününde bu ülkede el atılamayan sorunlara el atmış, yaşamını bu ülkenin bağımsızlığına, gelişimine adamış çok saygın bir kadının ismini verelim. Bu isim de ancak Türkan Saylan olabilirdi.

“HEPİMİZ BEDELİ NE OLURSA OLSUN ÖZGÜRCE KONUŞMAYA, ÖZGÜRCE DÜŞÜNMEYE VE İNSAN GİBİ YAŞAMAYI HEDEFLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Onun ömrünü kısaltmış olabilirler, bedel ödetmiş olabilirler. Ama inanan insanlar bedel ödemeye hazır insanlardır. Aynı Türkan Saylan hocamız gibi, hepimiz bedeli ne olursa olsun özgürce konuşmaya, özgürce düşünmeye ve insan gibi yaşamayı hedeflemeye devam edeceğiz. Bu böylece biline. Daha yeni parklarda daha çok insanı bir araya getireceğiz. Bu şehri daha yeşil hale getireceğiz. Bize bu ülkeyi emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, onun evlatları, onun ışıkları olarak bu ülkeyi aydınlatmaya devam edeceğiz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Kimseden korkumuz yok. İstediklerini yapabilirler. İstediklerini söyleyebilirler. Geldikleri gibi giderler!”

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR ALBAYRAK: “11 İLÇEYE 11 YURT PROJESİNİ DE HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın konuşmasının ardından son açılış konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptı.

Konuşmasında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yeni projesinin müjdesini veren Albayrak; “Bugün çok önemli bir günde toplanmış bulunuyoruz. Prof. Dr. Türkan Saylan hayatını Türk toplumuna, insanlığa adamış ama biz ona hayatının son yıllarında çok zahmet çektirdik. Biz derken siz kimlerin olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Bu parka her geldiğimizde Türkan Saylan'ın devrimci ışığı bizi aydınlatacak. Bu anlamda Ekrem Başkanımı tebrik ediyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak '11 İlçeye 11 Okul' projemizi tamamlamak üzereyiz. Yakında belli kesimlerin yurtlardaki hakimiyetini kaldırmak için `11 İlçeye 11 Yurt' projesini de hayata geçiriyoruz. Bu tesisin açılmasında emeği geçen başta Süleymanpaşa Belediye Başkanımı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum" dedi.

LÜLEBURGAZ ERTUĞRUL KÖYÜ CUMHURİYET KADINLARI KOROSU BÜYÜLEDİ

Açılış konuşmalarının ardından Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Cumhuriyet Kadınları Korosu Müzik Dinletisi gerçekleştirildi. Yaklaşık yarım saat süren müzik dinletisi sonunda Prof. Dr. Türkan Saylan Parkı’nın açılış kurdelesi kesilirken Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’ın temsili fidan dikimi yapmasıyla açılış töreni sona erdi.


27.11.2017