Kadınları ve tiyatro sanatını aşağılayan emir!

kadinlari-ve-tiyatro-sanatini-asagilayan-emir Kadınların yüz yıllık kazanımlarını hedef alan bu çağdışı olay hakkında gerekli araştırma ve soruşturmanın yapılmasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak talep ediyoruz.

Kadınları ve tiyatro sanatını aşağılayan emir, çağdışı bir düşünce olduğu için kabul edilemez.

 

TBMM’de sahnelenen Çanakkale Şehitlerini anma gününde kadın sanatçıların sahnenin görünmeyen bir yerinde saklanarak oyunun yalnız erkek sanatçılarla sahnelenmesi, yaklaşık yüz yıllık tiyatro tarihimiz açısından bütün taraflar için utanç verici ve affedilmez bir uygulama olmuştur.

 

Bu emir ve talimatı verdiği iddia edilen TBMM Başkanı kadar emri uygulayan kadın ve erkek sanatçıların da bu müessif olaya neden oldukları için suçlu oldukları bilinmelidir. Oyunu oynamanın kendileri için bir risk taşıdığının bilincindeyiz ancak laik, demokratik Cumhuriyet’in korunmasında toplumun her bireyi gibi onların da sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır.

Laik Türkiye Cumhuriyeti’nde ve Atatürk’ün yüce Meclis’inde kadınların görünmez kılınmaları, laik demokratik rejime yapılmış bir darbedir ve kadınlara karşı bir ayrımcılıktır. Kadınları ve tiyatro sanatını aşağılayan böyle bir emir, çağdışı bir düşünce olduğu için kabul edilemez.

 

Kadınların yüz yıllık kazanımlarını hedef alan bu çağdışı olay hakkında gerekli araştırma ve soruşturmanın yapılmasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak talep ediyoruz.

 


02.04.2018