HABERLER
Haftanın Kitabı

haftanin-kitabi Haftanın Kitabı: "Yapıcılığın Gücü-Türkan Saylan'la Söyleşiler"

Haftanın Kitabı: "Yapıcılığın Gücü-Türkan Saylan'la Söyleşiler"

Zehra İpşiroğlu'nun "Yapıcılığın Gücü-Türkan Saylan'la Söyleşiler" kitabı editörlerimiz tarafından bu hafta 'Haftanın Kitabı' olarak öneriliyor.

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular. Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde, Zehra İpşiroğlu'nun "Yapıcılığın Gücü-Türkan Saylan'la Söyleşiler" kitabını seçti.

Yapıcılığın Gücü, Türkan Saylan’la Söyleşiler kitabı bizi sadece yakın geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarmıyor, aynı zamanda bugüne de ışık tutuyor.
Yaşama ve kendine insancıl bir yaşam alanı oluşturma hakkının çağdaş bir demokrasi anlayışı içinde her tür kolektif, kültürel , dinsel, ideolojik kimliğin ötesinde sonuna değin korunması ve savunulması düşüncesi İpşiroğlu ve Saylan söyleşisinin eksenini oluşturuyor.

Bu kitapta Türkan Saylan’ın yüz binlerce insanı etkileyen üretici ve yapıcı kişiliği ve mücadelesi aracılığıyla çağdaşlaşma ve demokratikleşme süreci içindeki olumlu ve olumsuz gelişimler, geriye tepmeler, bocalamalar eleştirel açıdan irdeleniyor.
Her şeye rağmen umut dolu bir kitap.

Kitaptan;

“Ben Kemalist feministim

Kavramlar zamanla yıpranıyor, aşınıyor ya da aşındırılıyor. Ama burada önemli olan aşındıkları ya da tükendikleri düşüncesiyle kaçınmak değil, onların içeriğini doldurmak. Ben bunun Atatürkçülük, Kemalizm ya da feminizm için de geçerli olduğunu düşünüyorum..Ben çıkıp da ‘Ben bir Kemalist feministim’ dediğim zaman insanlar bir anda allak bullak oluyorlar…Bizim gençliğimizde saçlarını kısa kestirip topuksuz, kaba görünüşlü ayakkabı giyen kadınlarla hemen ‘erkeksi kadınlar’ diye gülünürdü. Kadına biçilen bir rol var ya, saçlarını salacak, ince topuklu ayakkabılar giyecek, bunun dışına çıktığınızda da, bizde kısa süredeerkek düşmanı gibialgılanmaya başlandı. Ben şöyle diyorum; Kadınlar ve erkekler eşitsiz durumda. Bu eşitsizliği görüyorsanız, eşitliği istiyorsanız ve eşitlenmesi için çalışıyorsanız o zaman siz de feministsiniz. Bu açıdan baktıuğınızda Atatürk de feminist, çünkü Cumhuriyet devrimlerinin özünde kadınla erkeğin eşitlenmesi var.”

abcgazetezi.com

HAFTANIN KİTABI

Zehra İpşiroğlu
YAPICILIĞIN GÜCÜ
TÜRKAN SAYLAN’LA SÖYLEŞİLER
E Yayınları / 240 s. İstanbul 2017


16.06.2017