Gericilik Bu Topraklarda Asla Kazanamayacak...

gericilik-bu-topraklarda-asla-kazanamayacak Sivas’ın Işığı Sönmeyecek…

Halk Edebiyatımızın büyük ozanı Pir Sultan Abdal’ı anmak için Sivas’a gelen 35 aydınımızın, kaldıkları Madımak Oteli’nde katledilmesinin üzerinden 28 yıl geçti.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı, devletin laik, demokratik ve üniter yapısını hedef alan, siyasi tarihimizde çokça rastladığımız, din devleti kurulmasını arzu eden, gerici ayaklanmacılar 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta yine kanlı bir tarih yazdı. Sivas’ta dil sustu, vicdanlar sustu, türküler ateşe verildi. Gerici ayaklanma “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” denilerek; sadece aydınlarımızı değil; en başta Cumhuriyet’i, ve Cumhuriyet’in temel kazanımları olan bilimi, demokrasiyi, çağdaşlaşmayı hedef aldı.

Orta çağ karanlığına da orta çağın din ve sömürü düzenine de Anadolu’da Cumhuriyet Devrimleri ile son verilmiştir. Kurtuluş Savaşımız devam ederken çokça bölücü, gerici, yıkıcı isyan ve ayaklanma çıkmış fakat hepsi halkımız ve Cumhuriyet’in ordusu tarafından bastırılmış ve 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur.

Cumhuriyet kurulduktan sonra da çokça isyan ve ayaklanma yaşanmış ancak hepsi bastırılmış ve Cumhuriyet yenilmemiştir. 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşananlar da siyasi tarihimizde yaşanan gerici, bölücü ve yıkıcı ayaklanmaların bir devamıdır. Gericiler 2 Temmuz’da 35 canımızı bizden kopardılar ancak amaçlarını başaramadılar ve asla başaramayacaklar çünkü zaman geriye işlemez, nehir tersine akmaz. Türk Ulusu canı ve kanıyla elde ettiği bağımsızlığını ve eşitçe ve insanca bir yaşama kavuştuğu Cumhuriyet Devrimlerini sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacaktır.

Sivas’ta yitirdiğimiz canlarımızın aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL MERKEZİ VE TÜM ŞUBELERİ


02.07.2021