ÇAĞDAŞ YAŞAMIN ŞEN ÇOCUKLARI

cagdas-yasamin-sen-cocuklari ÇYDD Bodrum Şubesi yaz etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor. Her hafta Cuma günleri düzenlenen gezilerde, çocuklar Bodrum Yarımadası’nın ilginç yerlerini gezip görüyor, bilgi ediniyor, eğlenerek öğreniyor.

ÇAĞDAŞ YAŞAMIN ŞEN ÇOCUKLARI
 
ÇYDD Bodrum Şubesi yaz etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor. Her hafta Cuma günleri düzenlenen gezilerde, çocuklar Bodrum Yarımadası’nın ilginç yerlerini gezip görüyor, bilgi ediniyor, eğlenerek öğreniyor.
 
Cuma sabahları Bodrum Yarımadası’nın dört köşesindeki küçük yürekler bir başka çarpar. Sevinçle hazırlanıp ayakkabı bağcıklarını bile bağlamadan servis noktasına koşarlar. Bodrum Belediyesi’nin otobüsü, Bodrum merkezden, Konacık’tan ve Gümbet’ten aldığı çocukları Bitez  Pazaryeri Belediye Tesisleri’ne götürür.
 
Pazaryeri Belediye Tesisleri Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri çocuk sesleriyle dolup taşar. Çünkü saat 10:00’da Derneğimiz Bodrum Şubesi yaz etkinlikleri sporla başlar.  Etkinliklerin neşeli katılımcıları boyalara bulanıp hayallerini çizer, çamurları yoğurup seramik çalışır, neşeli seslerle şarkılar söyler, düşlerini öykülere çevirir, oyunlar oynarlar. El becerilerini geliştiren oyuncaklar yapmak, satranç öğrenmek, drama çalışmaları, çocuklara felsefe, kodluyorum oynuyorum,  deneyelim görelim etkinlikleriyle düşünce, bilim ve bilgisayar dünyasına ilginç yolculuklar yaparlar.
 
Ama Cuma günü farklıdır. Otobüs her günkü gibi dönüp gitmez, çocukları bekler.  Çünkü Cuma günü servisle gelen öğrenciler,  kılavuz öğretmenleri ve Bitez’deki arkadaşlarıyla buluşup geziye gitmeye hazırlanırlar. Şapkalar, su şişeleri, yürüyüş ayakkabıları kontrol edilir, kumanyalar otobüse yüklenir. 
 
Bu hafta ilk gezi noktası Gümüşlük’tü. Batık Kent’i gezip kral yolunda yürüyen Çağdaş Yaşamın şen çocukları, Myndos Antik  kentiyle ilgili bilgiler aldılar. (Oraya Tavşan adası demek daha eğlenceli.)  Tavşan adasına yürüdüler. Su görüp de girmemek olur mu? Elbette herkes ıslandı. Tavşan Adası’nda tavşan var mıydı yok muydu derseniz, bizim çocuklardan gören olmamış. Ama tavşanlar gibi sağda solda sevinçten sekerek kahkahalar atarak dolaştıklarını bizler gördük.  Bu kez Gümüşlük sahili neşeli çocuk sesleriyle çınladı. Eğlence bitince üst baş değiştirilip kurulandıktan sonra Sabancı Parkı’na gidildi. Anıtı önünde Turgut Reis anıldı, yemek molası verildi, dinlenildi. Oyunlarla şarkılarla otobüsteki zamanı bile neşeli geçirmenin yolunu bulan ÇYDD’nin küçük yürekleri için bundan sonraki durak Turgutreis Çağdaş Yaşam Darius Geransar Eğitimevi’ydi. Gönüllüler tarafından karşılanan, eğitimevini gezip, çalışmalarla ilgili bilgiler alan yaz etkinlikleri öğrencilerine dondurma ikram edildi.  Bir çocuk için en güzel sürprizlerden biriydi.Asıl sürpriz son etkinlikti. Turgutreis Hayvan Barınağı’na bir otobüs dolusu çocuk geldiğinde ortalık ne hale geldi tahmin edersiniz.
Başka bir gezegenin bireyleri; çocuklar ve hayvanların buluşması çılgın bir sevinç, sonsuz bir mutluluk oldu. Tek tek hayvanlarla ilgilenildi, okşandı, yemek verilirken eşlik edildi. Çocuk sesleri ve küçük yüreklerin sevgisiyle mutlanan barınak sakini köpekler sevgi ve ilgiye doydu.
 
Şarkılar otobüsten ininceye kadar susmadı. Yanakları kızarmış, yorgun, ama gözleri ışıltılı ÇYDD’nin şen çocukları bir avuç bilye gibi evlerine dağılırken hala dudaklarında ıslık, yüreklerinde heyecan vardı.
 
ÇYDD Bodrum Şube Yaz Etkinlikleri sürüyor. Üçüncü haftaya merhaba!

 

 


29.08.2019