Adalet ve Demokrasi Haftasında Yeniden Cumhuriyet!

adalet-ve-demokrasi-haftasinda-yeniden-cumhuriyet Tam 30 yıldır, 24 Ocak 1993'te öldürülen gazeteci ve yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990'da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy'un ölüm yıl dönümlerini belirten 24 Ocak - 31 Ocak günleri arasındaki hafta, demokratik kitle örgütleriyle birlikte,

'Adalet ve Demokrasi Haftası' olarak kabul edilmiştir

Peş peşe katledilen aydınlarımızın ardından açılan soruşturmalar sonucunda, neredeyse bu suikastların tamamının failleri bulunmaz duruma getirilmiştir, katliamların üzeri hukuk yoluyla örtülmüştür. Atatürkçü aydınlarımızı hedef alan bu acı olayların amacı, toplumu Cumhuriyet’in ışığından uzaklaştırmaktı. O yüzden toplum önderlerini, aydınlarımızı aramızdan koparan karanlığı yok etmek toplumsal sorumluluğumuzdur.

Yıllardır aydınlarımız tarafından ekilen adalet ve demokrasi tohumlarının, Cumhuriyetimizin 100. yılında yeniden filizlenmesi umuduyla "Yeniden Cumhuriyet" diyoruz! Cumhuriyet değerlerimizi korumak, yaşatmak ve geleceğe taşımak adına adalet ve demokrasiye olan sarsılmaz inancımızla ilerlemeye devam ediyoruz.

En zor zamanlarda bile hep birlikte olmanın tek gerçek olması gerektiğini savunan Büyük Atatürk’e, adalet ve demokrasiyi sağlamak adına her zaman mücadele eden aydınlarımıza ve laik Cumhuriyet'e borcumuz var!

ÇYDD olarak Büyük Atatürk’ün gösterdiği “çağdaş toplumlar seviyesine ulaşma” hedefini çağdaş eğitim yoluyla gerçekleştirmekte kararlıyız. Cumhuriyet’e olan borcumuzu ödemek adına durmadan çalışmayı, Cumhuriyeti korumanın ve yaşatmanın sorumluluğuyla ilerlemeyi sürdüreceğiz.

Uğur Mumcu ve Prof. Dr. Muammer Aksoy'u saygıyla anıyoruz.


24.01.2023