30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!

30-agustos-zafer-bayramimiz-kutlu-olsun Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliği ve İçişleri Bakanlığı’nın covid önlemleri kapsamında yayınladığı 19.08.2020 tarihli genelgesi gerekçe gösterilerek reddedilmiştir. Bu durumu kamuoyunun takdirine sunuyor ve tarihe not olarak düşüyoruz !


30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!


26 Ağustos 1922’de, işgalci Yunan ordusunun ve dış kamuoyunun hiç beklemediği bir zamanda, ordumuz sabaha karşı topçu ateşiyle Büyük Taarruz’u başlattı. Mustafa Kemal Paşa, birçok savaş meydanında bulunmuş, deneyimli ve dahi bir başkomutan olarak bu son zaferini yine cephede bizzat kendisi yönetti.
26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922’de Türk Ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandı ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarihi emrini verdi:


“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri !”


Başkomutanın bu tarihi emri ile 1 Eylül’de Uşak, 2 Eylül’de Eskişehir, 6 Eylül’de Balıkesir ve Bilecik, 7 Eylül’de Aydın, 8 Eylül’de Manisa işgalden kurtarıldı. 9 Eylül’de Başkomutan ve ordusu İzmir’e girerek İzmir’de ve tüm yurtta işgale son verdi.


Bu büyük gün, tarihin döngüsünün ve Türk Ulusu’nun kara yazgısının değiştiği gündür.
30 Ağustos, Sevr Anlaşması’nın halk eliyle fiilen ortadan kaldırıldığı; Lozan Barış Antlaşması’na giden onurlu yolun açıldığı gündür.


30 Ağustos, Lozan Barış Antlaşması masasına ulus olarak onurlu ve başı dik olarak oturmamızı sağlayan gündür.


30 Ağustos, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş kapısının açıldığı gündür.


30 Ağustos 1922, emperyalist devletlerin yüz yıllık orta doğu planlarının halk eliyle yok edildiği gündür.


30 Ağustos 1922, son yüz yılın ilk ulusal kurtuluş savaşının kazanıldığı gündür.


30 Ağustos 1922, Kuzey Afrika’dan Güney Doğu Asya’ya, Güney Amerika’dan Orta Doğu’ya tüm mazlum uluslara sonsuz umut ve esin kaynağı olmuş bir gündür.


Büyük Zaferin Başkomutanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Kurtuluş Savaşımızın aziz komutanlarını, şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi ve 115 şubesi olarak, tüm ulusal bayramlarda olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramımızda da il ve ilçe merkezlerindeki resmi törenlerde yer almak ve Atatürk Anıtı’na çelenk koymak üzere resmi yazı ile mülki amirliklere başvurduk. Başvurumuz bazı valilik ve kaymakamlıklarca Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliği ve İçişleri Bakanlığı’nın covid önlemleri kapsamında yayınladığı 19.08.2020 tarihli genelgesi gerekçe gösterilerek reddedilmiştir.


Bu durumu kamuoyunun takdirine sunuyor ve tarihe not olarak düşüyoruz !


Salgın önlemleri, çok daha geniş katılımlı başkaca tören ve kutlamalarda akla gelmezken 30 Ağustos törenlerinin iptaline gerekçe yapılabiliyor ise şunun bilinmesini isteriz ki, büyük zaferi kazandıktan sonra laik, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların çocukları ve torunları olan bizlerin içimizdeki zafer coşkusunu, Atatürk sevgisini ve Cumhuriyet bağlılığını bugüne kadar hiçbir güç engelleyemedi ve bugünden sonra da engelleyemeyecek.


30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!


Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.
 


29.08.2020