HABERLER
25 Kasım 1960

25-kasim-1960 25 Kasım 1960; Dominik Cumhuriyeti'nde faşist Trujillo Hükümeti’ne karşı ezilenlerin verdiği büyük mücadelede sembol haline gelen Mirabel Kardeşler’in dövülerek ve tecavüz edilerek öldürüldüğü gündür.

25 Kasım 1960; Dominik Cumhuriyeti'nde faşist Trujillo Hükümeti’ne karşı ezilenlerin verdiği büyük mücadelede sembol haline gelen Mirabel Kardeşler’in dövülerek ve  tecavüz edilerek öldürüldüğü gündür. 1981 yılında Kolombiya’nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresi’nde, Mirabel Kardeşler’in anısına 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edilmiştir.

Ülkemizde de içinde yer aldığımız sistemden, ailelerinden, arkadaşlarından, partnerlerinden ve tüm sosyal çevresinden gördüğü, görebileceği şiddetin her türüne, sürekli devam eden ayrımcılığa ve erkek egemen anlayışa karşı çıkan feminist örgütler 25 Kasım'da mücadelelerinin sesini duyurmaya çalışmaktadır. Mirabel Kardeşler’in anısı şiddetle mücadelede birlik olmak için bizlere ışık tutmaktadır. 

Bir toplumun aydınlanması ve geleceğe ışık tutan nitelikli nesillerin varlığı için toplumsal cinsiyet eşitliğinin benimsenmesi ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele büyük önem taşımaktadır. Bizler, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, kadına yönelik şiddete ve toplumsal cinsiyet eşitliği ilkeleri çerçevesinde her türlü ayrımcılığa karşı çıkmaya devam edeceğiz!


25.11.2019