23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23-nisan-ulusal-egemenlik-ve-cocuk-bayrami 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

BİR ASIRLIK CUMHURİYETİMİZİN IŞIĞINDA ULUSAL EGEMENLİĞİMİZİN 103. YILI KUTLU OLSUN!

 

Bugün, Büyük Önderimiz Atatürk’ün belirttiği gibi özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı olan ulusal egemenliğimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 103. yılını kutladığımız 23 Nisan!

Türk ulusunu, ulusal bağımsızlık düşüncesiyle yeniden ayağa kaldıran ve kurtuluş mücadelesine yön veren Atatürk; 16 Mart 1920 tarihinde  İstanbul'u işgal altına alan  İtilaf Devletleri’ne karşı devletin geleceğini şekillendirecek bir karar verdi ve 19 Mart 1920’de yayımlanan genelgeyle Anadolu’nun kalbi Ankara’da “olağanüstü yetkili bir Meclis’in toplanacağı” duyurdu.

Takvimler 23 Nisan’ı gösterdiğinde, Ankara’da gerçekleşen törenle ulusal mücadelenin meşruluk kaynağı Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve 624 yıllık Osmanlı saltanatı sona erdirilerek egemenlik halk adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi. “Türk ulusunu tam bağımsızlığa ulaştırma” sorumluluğunu omuzlarında taşıyan meclisimiz ile birlikte 23 Nisan 1920’de Türk halkı egemenliğini ilân etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, umut ateşinin yandığı ve Türk ulusunun kalbinin attığı yer; dünyada bir ulusun kurtuluş savaşını yöneten ilk meclistir. Meclisimiz, saltanata ve düşman işgaline karşı direnişin merkezi, ulusal gücün ve cesaretin simgesidir.

Ulus iradesi ve azmiyle birlikte sürdürülen bağımsızlık mücadelesinde ülkemizi ulusal egemenliğe kavuşturan, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve bu yolculukta yaptığı devrimler ile laik ve demokratik toplum düzenini sağlayan Büyük Atatürk’e bağlılığımızı ve minnetimizi yineliyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda hak, özgürlük ve bağımsızlığımız için canları pahasına savaşan kahraman komutanlarımızı, gazilerimizi ve tüm şehitlerimizi de saygıyla anıyoruz. Bir asırlık Cumhuriyetimizin getirdiği; hak, özgürlük ve yenilikler olmak üzere her şeyimizi onlara borçluyuz.

Ulusal egemenliğimizin ilan edildiği bu özel günü, 23 Nisan 1929 tarihinde tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan eden Atatürk, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini her zaman çocukların gözlerinde görmüştür.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak bizler de bugün, bir asırdır koruduğumuz Cumhuriyetimizin ve değerlerinin ışığında geleceğe umutla bakarak çocuklarımızın hayallerine ortak oluyoruz. Çok iyi biliyoruz ki içimizde umudu yetiştiren de geleceğe umut yetiştiren de her zaman çocuklarımız olacaklar. Bu yıl, çocuklarımızla birlikte bayramı kutlamak üzere Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’a gidiyor; dayanışma ve paylaşmayı güçlendirerek hep birlikte ilerlemeye devam ediyoruz.

Egemenliğin kayıtsız şartsız kendisinde olduğu Türk ulusu, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızla korumaya ve yaşatmaya devam edecektir; kimse bizi yolumuzdan geri döndüremez!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi ve Tüm Şubeleri

 

 


22.04.2023