MAHMUT ESAT BOZKURT, KUŞADASI'NDA ANILDI

MAHMUT ESAT BOZKURT, KUŞADASI'NDA ANILDI “Devrimlerin gözbebeği” Türk Medeni Kanunu ve Mahmut Esat Bozkurt Kuşadası’nda Anıldı

Prof. Dr. Aysel Çelikel, “Yönetimlerin kadınlara fırsat eşitliğini sağlayacak politikalar üretmesi ve bu eşitliğin önündeki engelleri kaldırması gerekiyor,” dedi.

Medeni Kanunu’nun kabulünün 89. yıldönümünde yasanın mimarı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Adalet Bakanı Kuşadalı Mahmut Esat Bozkurt, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı. Etkinlikler kapsamında Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Mahmut Esat Bozkurt heykelinin de açılışı yapıldı.

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel paneldeki konuşmasında, yönetimlerin kadınlara fırsat eşitliğini sağlayacak politikalar üretmesi ve bu eşitliğin önündeki engelleri kaldırması gerektiğinden söz ederek, kadınların haklarının ve özgürlüklerinin demokratik ortamlarda gelişeceğini belirtti. Çelikel, “Gittikçe muhafazakârlaşan toplumlarda kadınların yaşam biçimi, bedeni üzerindeki haklar, çalışma hakkı, giyimi erkekler tarafından kullanılan haklar haline gelir. Oysa dünyada yönetimler toplumsal cinsiyet eşitliğine verdikleri önem ve yaptıkları katkı ölçüsünde toplumsal gelişmede ve ekonomide başarılı oluyorlar. Eşitlik ekonomide verimliliği ve gelişmeyi artırır,” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Mahmut Esat Bozkurt’un adalet alanındaki çalışmalarının yanı sıra, ekonomik alanda da önemli çalışmalar yaptığını ve İzmir İktisat Kongresi’nin İzmir’de toplanmasının mimarı olduğunu söyleyerek yasanın mimarı, Atatürk’ün yakın çalışma arkadaşı Mahmut Esat Bozkurt’un hemşerisi olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

23. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Hüseyin Pazarcı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakkı Uyar'ın da konuşmacı olduğu paneli, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaduman Halıcı yönetti.


19.02.2015