DUYURULAR
Levent Üzümcü Hakkında

Levent Üzümcü Hakkında İstanbul Şehir Tiyatrolarının değerli sanatçısı Levent Üzümcü

Levent Üzümcü’yü Şehir Tiyatrosu’nda Görmek İstiyoruz

İstanbul Şehir Tiyatrolarının değerli sanatçısı Levent Üzümcü, İstanbul Belediyesi Disiplin Kurulu’nun kararıyla tiyatrodan atıldı, hem de çağdaş demokrasilerde asla kabul edilemeyecek nedenlerden dolayı.

Bir sanatçının oynadığı eserlerin ya da verdiği beyanatların siyasal iktidarı eleştirmesi nedeniyle kurumundan çıkarılması, ancak otoriter yönetimlerin işidir. Sanatçı işin doğası gereği eleştiren kişidir. Sanatçı antidemokratik uygulamaları topluma hicvederek zarafetle anlatan kişidir. Sanat ve sanatçı düşünce özgürlüğünün var olduğu bir ortamda yaşayabilir.

Sanata indirilen her darbe demokrasinin dallarının kesilmesidir. Türkiye’de çağdaş demokrasinin korunmasının önce bilim ve sanat özgürlüğünden geçtiğine inanıyoruz.

Değerli sanatçımızın köklü bir sanat kurumu olan İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndan ayrılması kurum için, sanatseverler için, demokrasi için büyük bir kayıptır.

Sayın Levent Üzümcü’nün bu haksız idari kararın iptali için yargıya başvurarak uğradığı haksızlığın giderilmesini diliyoruz.

Her şeye rağmen yargının en büyük güvencemiz olduğunu unutmayalım.

ÇYDD Yönetim Kurulu adına,

Prof. Dr. Aysel Çelikel
ÇYDD Genel Başkanı


01.09.2015