KADININ İNSAN HAKLARI VE DEVRİM YASALARI

KADININ İNSAN HAKLARI VE DEVRİM YASALARI YENİMAHALLE BELEDİYESİ VE ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ TARAFINDAN “KADININ İNSAN HAKLARI VE DEVRİM YASALARI” KONULU PANEL DÜZENLENDİ.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Şubesi, Yenimahalle Belediyesiyle birlikte“Kadının İnsan Hakları ve Devrim Yasaları” konulu panel düzenledi.

50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda düzenlenen panelde, ÇYDD Gençlik Birimi’nden Özge Yaman’ın oturum başkanlığında Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucularından Gül Erdost “Türkiye’de kadının durumu, sorunları ve alanda yapılan çalışmalar” konusunda, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği Başkanı Av. Kemal Akkurt ise “İnsan haklarının tarihçesi, temel insan haklar ve devrim yasaları” konularında katılımcılara bilgi verdi.


Panelde konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Hâlâ kız çocuklarını okula göndermek amacıyla kampanyalar düzenliyorsak, imam nikâhlı evlilikleri resmi nikâha dönüştürmek adına belediyeler olarak organizasyonlar düzenliyorsak, her geçen gün artan kadın şiddeti ve cinayetlerine hâlâ bir çözüm bulamamışsak ve ülke genelinde ancak 35 sığınma evimiz bulunuyorsa bu durum pek de iç açıcı bir tabloya sahip olmadığımızı gösteriyor,” dedi.

Hukukun üstünlüğü ilkesine dayalı demokratik bir toplum düzeninin kurulamadığı, şiddetin egemen olduğu, militarizmin artarken sivil toplumun kısıtlandığı bir ortamda kadının insan hakları ihlallerinin kaynağı olan ataerkil toplum yapısının giderek güçleneceğine vurgu yapan Başkan Yaşar, “Devlet ve toplum olarak kadın haklarına önem vermek ve öncelikle kadına yönelik şiddetin önüne geçmek birincil derece sorumluluğumuzdur,” diye ekledi.

Panelin ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Şubesi Başkanı Ayfer Yüksel, Başkan Yaşar’a desteklerinden dolayı plaket verdi.


06.03.2015