ÇYDD Genel Merkezi ve Şubelerinden

ÇYDD Genel Merkezi ve Şubelerinden İçinde bulunduğumuz bu belirsiz ve puslu ortamdan endişeliyiz.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

VE

ŞUBELERİNDEN

 

 

İçinde bulunduğumuz bu belirsiz ve puslu ortamdan endişeliyiz.

 

Bir süreden beri ulusal güvenliğimizi tehdit eden pek çok kahredici olay yaşamaktayız. Nasıl sonuçlanacağı bilinmeyen bir savaş, gencecik evlatlarımızın canını alıyor. Olaylar hepimizi sevgililerini kaybeden eşleriyle, babasız kalan çocuklarıyla, yürekleri yanan anne ve babalarıyla birlikte unutulmayacak acılar içinde bırakıyor. Sanki 90’lı yıllar yeniden yaşanıyor.

 

Vatandaş olarak yaklaşık 30 yıldan beri PKK terörünün doğurduğu ölümleri, kan ve gözyaşının tekrarını istemiyoruz. Bu savaşın bir an önce durmasını talep ediyoruz. Böyle bir savaşın kazananı olmaz, kaybedenleri olur.

 

Siyaset, toplumun bütün kesimlerinin çıkarlarını dengeli olarak korumaya muktedir bir güçtür. Yeter ki kişisel hırs ve çıkarlardan arındırılmış bir ulusal bakış açısı, önümüzü aydınlatsın. Siyaset engin bir bilgi, deneyim ve uzlaşma sanatıdır. Bu sanat kişileri hedef göstererek değil, demokrat Türkiye’nin bütünlüğü, halkın çıkarları için devreye girmelidir.

 

Öte yandan Ortadoğu’yu esir alan, milyonlarca insanı yerlerinden eden, acımasız, vahşi yöntemlerle intikam alan Suriye savaşının ideolojik korkutucu yüzü IŞİD, eylemlerini sürdürüyor. Toplumun güvenliği için IŞİD’le mücadele, devletin sorumluluğundadır.

 

Demokrasiden nasibini almamış şeffaf olmayan ülkelerde bilinmeyenler,  ürperten dedikodu ve yorumlarla halkı tahrik edebilmektedir. Yine demokrat olmayan ülkelerde belirli kurumlar, STK’lar, kişiler, bir kısım medya ve siyasal iktidarca hedef gösterilebilirler. ÇYDD böyle saldırıları yaşamış bir kuruluş olarak hep dikkatli davranmaktadır. ÇYDD’nin “Çağdaş bir Türkiye” hedefini kendi çıkarlarına aykırı gören antidemokratik grupların ve iktidarın Ergenekon tertiplerini, acımasız uygulamalarını unutmadık. Son günlerde de bir gazete, daha önce sık sık yaptığı gibi,  ÇYDD’yi yalan haberlerle hedef göstermektedir.

 

Önümüzü göremediğimiz bugünlerde yurttaşlar olarak olayları izlemenin, ülkemize sahip çıkmanın, düşünmenin, soğukkanlı olmanın zamanıdır.

 

İçinde bulunduğumuz bu belirsiz ve puslu ortamda endişelerimizi kamuoyuyla paylaşmak ihtiyacını duyuyoruz.

 

Saygılarımızla,

 

Prof. Dr. Aysel Çelikel

Genel Başkan


03.08.2015