ÇYDD ÇOCUK KULÜBÜ ÖYKÜ YARIŞMASI

ÇYDD ÇOCUK KULÜBÜ ÖYKÜ YARIŞMASI KONU “Hayvanlar ve Çocuklar”

ÇYDD ÇOCUK KULÜBÜ ÖYKÜ YARIŞMASI

 

KONU:     Türkan Saylan’ın “Hayvanlar ve Çocuklar” kitabından

“Sokağın, internet sitelerinin, filmlerin şiddet içerikli ileti ve görüntülerinin iç dünyanızı ele geçirip sizi şiddete, kavgaya, dövüşe meraklı gençlere dönüştürmesi yerine insan sevgisine, bilime, ve üretime yönelmiş gençler olabilirsiniz.” 

Ve “Toplum Mektupları” kitabından

“Şiddet yeryüzünün en büyük belasıdır; bir ülkeyi, bir ulusu rayından çıkarır, insanlık dışında bırakır.” cümlelerinden  hareketle

“ŞİDDETSİZ BİR DÜNYADADA YAŞAMAK” olarak belirlendi.  Yarışma koşulları:

KATILIM YAŞI:     4.- 5.- 6.- 7. sınıf öğrencileri

KATILIM BİÇİMİ:  Yarışmacılar yarışmaya, ÇYDD şubelerinin ya da eğitimevlerinin olduğu yerlerde şubeler ve eğitimevleri aracılığıyla, olmadığı yerlerde doğrudan katılır.

SAYFA SAYISI:      Serbest

YAZIM BİÇİMİ:     Okunaklı el yazısıyla ya da bilgisayarda yazılacaktır.Yazılan öykü telli dosyaya konulup üzerine ÇYDD şube adı, öğrencinin adı, soyadı, okul adı ve sınıfı belirtilmelidir.

UYGULAMA ÖNERİSİ: Her şube kendi öğrencileri için şubesinde “öykü tanıtım” toplantısı yapabilir. Bu toplantıya  uzman bir yazar, Türkçe öğretmeni vb. bir konuk davet edilmesi öğrencilerle öykü konusunda yapılacak bilgilendirici ve yazmaya özendirici bir söyleşi eşliğinde yarışmanın duyurulması önerilir.

TESLİM TARİHİ    : Öyküler en geç 22 Nisan 2016 Cuma günü ÇYDD Genel Merkezi’nde olacak şekilde gönderilmeli ya da elden teslim edilmelidir. Gönderilerde zarfın üzerine mutlakaÇocuk Kulübü Dikkatine” yazılmalıdır.           

DEĞERLENDİRME   :Öykülerin değerlendirilmesi seçici kurul tarafından 20 Mayıs 2016 tarihine kadar yapılacaktır.

SEÇİCİ KURUL  :          

Faruk DUMAN (Kütüphaneci, yazar)

Nihal KIZIL (ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı)

Necdet Neydim (Akademisyen, şair, yazar)

Leyla Ruhan OKYAY (Mimar, yazar)

 (soyadı sırasına göre yazılmıştır)

ÖDÜL TÖRENİ      : Ödül töreni 5 Haziran 2016 günü İstanbul’da düzenlenecek olan  ÇYDD Çocuk Kulübü Çevre Şenliği’nde yapılacaktır. İlk 3 dereceye girenlere birer tablet armağan edilecektir.

 

 


22.01.2016