Çağdaş Yaşam Ödüllü Fotoğraf Yarışması

Çağdaş Yaşam Ödüllü Fotoğraf Yarışması Kente Karşı İşlenen Suçlar

Yarışmamızın bu yılki başlığı “KALABALIKLA GELEN…”

 

Bilim yerine körleştirlen inancı, toplumsal yararlar yerine kişisel çıkarları savunan rantçı siyasetler, yıllardır uyguladıkları plansız ve kuralsız imar politikaları ile birlikte şehirlerdeki hayatı hepimiz için yaşanmaz bir hale getirmiştir.

 

Yetkililerin artık başıboşlukla demokrasiyi birbirine karıştırmayan ve kural dışı şehirleşmeye özgürlük tanıyan tüm politikaları terk edip şehirlerimizin dingin, taşmayan, uygar yerleşim yerleri olması için önlem almaları gerekir.

 

Kalkınma savıyla sürdürülen tüm uygulamalar, ülkemizde ne yazık ki toplumların ilerlemesini değil, rant ve oy potansiyeli amacını gütmüştür.

 

Kentlerimiz şehircilik bilimine aykırı,

kalabalıkların dolup taştığı,

insanların yerleşemediği,

ağaçsız, yeşilsiz, parksız,

beton yığınları ile dolu yerler haline gelmiştir.

 

Barışın bir türlü gerçekleşememesi sonucu çevre ülkelerden kaçan veya ülkemizde geçici süre için misafir edilen ancak daha sonra büyük kentlere doğru kontrol edilemeyen göçün sonucunda dilenmek zorunda kalan insanların yarattığı kalabalık sokaklarımızın güvenliğini ve huzurunu iyice bozmuştur. Şehirliler artık birbirine tahammülü olmayan, çabuk öfkelenen insanlara dönüşmüşlerdir. Hemşehrilik kavramı yok olmuştur.

 

Metro ve metrobüs duraklarındaki yığılmalar,

caddelerdeki ve kavşaklardaki insan seli,

belediyeler, hastaneler ve bunun gibi kamu hizmeti veren binaların önündeki insan kuyrukları,

evsizlerin, dilenen kadınların, çocukların çokluğu,

okullardaki 70 – 80 kişilik sınıflar ve artık yer bulunamayan şehir mezarlıkları…

 

İşte kalabalığın yarattığı bu duruma dikkatleri çekmek, farkındalık yaratmak için bu seneki fotoğraf yarışmamızın başlığı “KALABALIKLA GELEN…” olarak saptanmıştır.

 

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılki fotoğraf yarışmamız da projenin isim babası olan çevreci, gazeteci, Mimar OKTAY EKİNCİ anısına düzenlenmektedir.

 

ÇYDD olarak Fotopya ile birlikte internet üzerinden düzenlenen fotoğraf yarışmamıza katılımınızı bekliyoruz.

 


28.12.2015