DUYURULAR
Acil Çağrı

Acil Çağrı Eğitim hakkı, temel bir insan hakkıdır. Devlet, bütün çocukların eğitim hakkını kullanmasını sağlamak zorundadır.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL MERKEZİ VE

ŞUBELERİNDEN

Kamuoyuna, Devlet ve Hükümet Yetkililerine

Acil Çağrı

 

Eğitim hakkı, temel bir insan hakkıdır.

Devlet, bütün çocukların eğitim hakkını kullanmasını sağlamak zorundadır.

 

Son zamanlarda ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalar ve ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle bölgedeki çocukların eğitim hakkını kullanamadığını, bu olağandışı ortam nedeniyle içinde bulundukları duygusal sarsıntıyı medyaya yansıyan görüntülerden, haberlerden üzülerek izliyoruz.

En son, Cizre ve Silopi ilçelerindeki öğretmenlere “hizmet içi eğitim”  adı altında izin verildiğini ve kısa mesajla öğretmenlerin görev yerlerinden ayrılmalarının istendiğini öğrendik.

Tarihimizde bir örneğine rastlamadığımız bu durum çocuklarımızın geleceğe ilişkin umutlarını, yaşama sevinçlerini yok edecektir. Ayrıca çocukların yerlerinden yurtlarından, okullarından, öğretmenlerinden edilmeleri, bugünkü sorunları çözmeyecek; tersine geleceğe de taşıyacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı, ara verilen bölgelerde eğitimin yeniden ne zaman başlayacağı, çocukların eğitimden uzak kalacağı bu dönemin telafisinin nasıl sağlanacağı, başka kentlere göç etmek zorunda kalacak çocuklara ne tür bir destek verileceği sorularının yanıtlarını kamuoyuna açıklamalıdır.

Çocukların temel haklarını korumak, onları çatışmalı ortamın etkilerinden uzak tutmak başta Hükümetin, TBMM’nin, bütün yurttaşların görevidir. Herkesi bu görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çağırıyoruz.

 


15.12.2015