24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN! 24 Kasım 1928’de harf devrimiyle başlayan bu seferberliğin “Başöğretmen”i Mustafa Kemal Atatürk’tür.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Millet Mektepleri, Cumhuriyet kurulduğunda okuma yazma bilenlerin yüzde onun altında olduğu toplumda halkı “okuryazar” kılmak için başlatılan büyük seferberliğin adıdır. 24 Kasım 1928’de harf devrimiyle başlayan bu seferberliğin “Başöğretmen”i Mustafa Kemal Atatürk’tür.

“Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyen Atatürk’e rağmen bugün öğretmenlerin toplum içindeki yeri gerilemiş; siyasi kadrolaşmayla, 4+4+4 yasasıyla eğitim, din eksenli olarak biçimlendirilmiş, ataması yapılmayan öğretmenler toplumda derin yaralar açmıştır. Öğretmenler, geçim sıkıntısı içinde, mesleklerinin dışında iş yapmak zorunda bırakılmaktadır.

Biz yine de, öğretmenlerimizden onları başına taç yapmış başöğretmen Atatürk’ün izinde “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” kuşaklar yetiştirmesini bekliyoruz.

Biz yine de öğretmenlerimizden ülkemizin çocuklarının gözlerini geleceğin aydınlığıyla parlatmasını bekliyoruz.

Biz yine de öğretmenlerimizden çocuklarımızı eşitlik, adalet, insan hakları konusunda duyarlı ve bilinçli olarak yetiştirmesini bekliyoruz.

Çünkü toplumumuzun geleceği yine öğretmenlere bağlıdır.
Atatürk’ün deyişiyle “gelecekteki kurtuluşumuzun saygıdeğer öncüleri” Sevgili Öğretmenlerimiz!

Sorunlarınızı biliyoruz.

O sorunların çözümü mücadelenizde yanınızdayız.

24 Kasım Öğretmenler Gününüz, kutlu olsun!

 


24.11.2015