Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri

Adına sanat ve bilim ödülleri düzenlenen Türkan Saylan, yalnızca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin Genel Başkanı değil, ülkemizde cüzzam hastalığını büyük ölçüde etkisiz kılmış bir hekim; yol açıcı kişiliği, sınırsız insan sevgisi ve özverisi ile en küçüğünden en büyüğüne bütün insanların sevgisini ve saygısını kazanmış bir bilim insanı; sanat âşığı ve bir toplum önderidir. Ödül, her yıl ölüm yıl dönümünde, onun yaşam anlayışını geleceğe taşıyacak bilim ve sanat ürünleri yaratan kişilere verilerek Türkan Saylan adı ve anlayışı yaşatılmaktadır.

Verilen Ödüller ve Konular:

- 2011 / Çocuk Romanı sanat dalında Zeynep Cemali'nin "Ankaralı" adlı eseri birinci seçilmiş; Necati Tosuner'in "Arda'nın Derdi Ne?" adlı eseri Seçici Kurul Özel Ödülü'nü almıştır.

- 2012 / Karikatür sanat alanında Asuman Küçükkantarcılar ve Ergül Aktaş'ın eserleri arasında birincilik ödülü paylaştırılmıştır.

- 2013 / Öykü sanat dalında Hande Baba'nın "Ölüm Bugün Hasta" adlı eseri ödüle değer görülmüştür.

- 2014 / "Çocuklar İçin Şiir" sanat dalında Çiğdem Sezer'in "Alfabe'den Kaçan Harfler" adlı eseri ödüle değer görülmüştür.

- 2015 – Öykü Sanat Dalında Erendiz Atasü'nün "Kızıl Kale" ve Behçet Çelik'i "Kaldığımız Yer" adlı eserleri arasında birincilik ödülü paylaştırılmıştır.

 

Halk Sağlığı Dalında: Doç. Dr. Hatice Şimşek Keskin ve arkadaşlarının birlikte gerçekleştirdikleri "Yaşlılara Gıda Güvensizliği, Malnütrisyon Varlığı ve Malnütrisyonla İlişkili Etmenler: Türkiye'de Topluma Dayalı Kesitsel Bir Çalışma" ödüle değer görülmüştür.

 

- 2016 – Öykü sanat dalında, Göksu Baykal'ı "Geç Kalmış Bir Öpüş", Melike Belkıs Aydın'ı da "Pembe Kızıl" adlı eserleri arasında birincilik ödülü paylaştırılmıştır.

 

Sağlık alanındaki bilim ödülüne Doç. Dr. Yalçın Solak'ın gerçekleştirdiği "Otozomal Daminant Polikistik Böbrek Hastalığı" üzerine yağtığı çalışma ödüle değer görülmüştür.

 

- 2017 – Sanat dalında "öykü" ödülünü "Dört İsmail Bir Leyla" eseriyle Arife Kalender ve "Akılsız Sokrates" eseriyle Mehmet Fırat Pürselim kazanmıştır.

 

Bilim alanında verilen ödüle ise  Doç. Dr. Emine Eren Koçak kazanmıştı